Tieto stránky používajú súbory cookies. Zotrvaním na stránke súhlasíte, že ich môžeme používať. Zistiť viac.
FILTER NA VODU ZO STUDNE
ROZBOR VODY ZO STUDNE
Úprava vody zo studne a správne filtre na vodu zo studne sa navrhujú na základe rozboru vody. Až rozbor vody zo studne ukáže, akými kontaminantami je voda znečistená.
Pitná voda
Aby sme mohli posúdiť, či je voda pitná, ako aj pre kolaudáciu, je potrebné vykonať rozbor vody aspoň v minimálnom rozsahu. Ak rozbor vody ukáže, že voda nespĺňa limity na pitnú vodu, vhodnou úpravou vody zo studne všetky tieto problémy odstránime. Následne sa vykoná nový rozbor vody, ale len v parametroch v ktorých pôvodný rozbor nevyhovoval. Pri pitnej vode musí rozbor preukázať, že voda spĺňa všetky parametre na kvalitu vody, podľa prílohy č. 1 a 2 vyhlášky č. 247/2017 Z.z.
Úžitková voda
Ak chcete studňovú vodu používať len ako úžitkovú vodu, rozbor v minimálnom rozsahu nie je síce nevyhnutný, ale aj tak doporučujeme najskôr urobiť rozbor vody a až na základe neho navrhnúť vhodnú úpravu. Ak je voda v poriadku, častokrák postačí aj základná mechanická filtrácia, prípadne zmäkčenie vody. Ak však voda obsahuje aj zvýšené hodnoty železa, mangánu, tieto silne zanášajú rozvody a silno farbia všetko čo prichádza s takouto vodou do kontaktu: sanitu, wc, vaňu, srpchový kút. Mnohé bežné druhy baktérií z otvorených žúmp (Escherichia coli, Koliformné baktérie, Enterokoky a iné) sú nebezpečné a nemali by ste sa v tak kontaminovanej vode ani sprchovať.
ÚPRAVA VODY ZO STUDNE
1. MECHANICKÁ FILTRÁCIA
Pri každej studni vŕtanej aj kopanej, je ako prvý krok mechanická filtrácia. Filtre na mechanické nečistoty sú nevyhnutnou súčasťou každej úpravy vody. Pri odstraňovaní mechanických nečistôt (zákal, piesok, íl) postupujeme od najhrubšej k jemnejšej filtrácii. Nikdy nedávame ako prvý jemný mechanický filter, nakoľko hrubé nečistoty ho veľmi rýchlo zanesú. Počet a jemnosť mechanických filtrov závisí od stupňa a druhu znečistenia vody.
2. TVRDÁ VODA
Tvrdosť vody je obsah vo vode rozpusteného vápnika a horčíka. Tvrdá voda teda nie je kontaminant, no čím je voda tvrdšia, tým rýchlejšie zanáša spotrebiče, sanitu a rozvody vody vodným kameňom. Preto pri tvrdých vodách doporučujeme pred vodným kameňom chrániť technologické vybavenie (bojler, práčka, zmäkčovač, sanita, rozvody vody) použitím zmäkčovačov vody. Typ doporučeného zmäkčovača závisí od tvrdosti a reakcie vody.
Katexové zmäkčovače vody
100% účinnosť pri akejkoľvek teplote vody, vodu zmäkčujú tvalo a úplne. Všetky katexové (soľankové) zmäkčovače v našej ponuke sú plne automatické, s možnoťou jemnej regulácie výstupnej tvrdosti vody. Katexové zmäkčovače nielen účinne chránia všetko technologické vybavenie (ako sú ohrevné telesá, tepelné výmenníky, či rozvody vody), ale aj podstatne znižujú tvorbu fľakov na povrchoch po odparení vody.
Magnetické zmäkčovače vody
Znížia tvorbu vodného kameňa v zariadeniach s dostatočným prietokom vody. Dobre chránia pred vodným kameňom ohrevné telesá, trysky na sprchách, perlátory na batériách, rozvody vody. Neznižujú však vôbec tvorbu fľakov na povrchoch po odparení vody. Fyzikálne zmäkčovače vôbec nemenia minerálne zloženie upravenej vody. Dobrá účinnosť pri teplote vody 40°C, nemenia chemické zloženie vody, pri teplej vode 80°C znižujú tvorbu vodného kameňa o 50%. Tieto "fyzikálne" úpravne teda zmäkčujú vodný kameň, ale tvrdosť vody (teda množstvo rozpusteného vápnika a horčíka) zostáva po úprave nezmenená. Do tejto kategórie patria všetky zmäkčovače na báze magnetu, elektro-magnetu a galvanických-článkov. Upravujú vodu na základe magnetizmu.
Dávkovacie zmäkčovače vody
Podstatne znižujú vyzrážavanie vodného kameňa z vody. Množstvo vyzrážaného vodného kameňa sa zníži na všetkých ohrevných telesách, varnej kanvici, alebo práčke. Neznižujú však vôbec tvorbu fľakov na povrchoch po odparení vody. Dávkovacie zmäkčovače síce nemenia minerálne zloženie upravenej vody, no len niektoré sa môžu používať na úpravu pitnej vody (napr. Siliphos).
3. BAKTÉRIE A VÍRUSY VO VODE
Ak máte vlastnú studňu ako hlavný zdroj pitnej vody, je nesmierne dôležité vedieť či sa vo vašej vode nenachádzajú baktérie a vírusy. Pri vode z verejného vodovodu problém s baktériami nehrozí keďže je chlórovaná, preto sa v nej baktérie nemôžu nachádzať.
Baktérie a vírusy vo vode sa riešia hlavne kvôli zdravotným problémom, ktoré môžu spôsobovať. U žien a detí sú to časté zápaly a všeobecne môžu hroziť žalúdočné problémy a problémy s pokožkou. Baktérie sú 3. najčastejším problémom s vodou.
UV lampy
Dezinfekcia studne UV lampou umiestnenenou na vstupe vody je vo väčšine prípadov dostatočná. UV sterilizácia je ekologická a jednoduchá na údržbu. Oproti chemickej dezinfekcii, nezhoršuje chuť ani kvalitu pitnej vody, a nevytvára žiadne nežiadúce produkty dezinfekcie.
Pri vážne mikrobiologicky kontaminovaných vodách doporučujem UV sterilizátor ešte doplniť aj mikrobiologickým kuchynským filtrom a piť vodu iba z neho.
Centrálne mikrobiologické filtre
Ak máte záujem o dezinfekciu mikrobiologicky kontaminovanej vody priamo na vstupe vody do objektu, odporúčame použiť veľko-kapacitné mikrobiologické filtre s vysokým prietokom, ktoré sa napájajú priamo na hlavný prívod vody. Vhodné pre rodinné domy a väčšie prevádzky.
Nesmú sa však používať na vodu so zvýšeným obsahom železa a mangánu. Mikrobiologické filtre totiž z vody tieto prvky zachytávajú a ich príliš rýchlo zanášajú. Z tohto dôvodu je nutné železo a mangán z vody odstrániť ešte pred vstupom vody do mikrobiologických filtrov.
Centrálne dávkovače chlóru
V prípade UV rezistentných baktérií, ako sú napríklad baktérie pseudomonas a klostrídie (clostridium), je chemická dezinfekcia vody nevyhnutná. Je účinná aj na vody horšej kvality, so zvýšeným zákalom alebo zvýšeným obsahom železa a mangánu. Pri chemickej dezinfekcii vody tiež neprekáža, keď je voda veľmi tvrdá.
4. ŽELEZO A MANGÁN VO VODE
Jedným z najčastejších problémov týkajúcich sa pitnej i úžitkovej vody zo studní je to, že obsahujú priveľa železa a mangánu. Voda z vovodovu nemôže tieto limity prekračovať a preto je filtrovaná rovnako, ako ju filtrujeme aj v domácnostiach.
Norma je 0,2 mg/l (železa) a 0,05 mg/l (mangánu). Železo a mangán nie sú zdraviu škodlivé, ale môžu znečisťovať potrubie, zničiť vaše spotrebiče a v neposlednom rade farbiť vaše oblečenie.
5. DUSIČNANY A DUSITANY VO VODE
Dusičnany sú zdraviu škodlivé nakoťko sú pre človeka toxické. Môžu spôsobovať veľmi vážne zdravotné problémy deťom ale aj dospelým. Okrem toho že sú dusičnany nebezpečné, tak ešte nebezpečnejšia, je naša benevolentná norma. V Nemecku je norma na dusičnany pre dospelých 10 mg/l a u nás pre kojencov 15 mg/l a pre dospelých je to až 50 mg/l.
Dusičnany sú indikátorom fekálneho znečistenia, čiže v blízkosti vašej studne sa niekde nachádza zdroj tohoto znečistenia. Môže to byť "dobrého a milého" suseda žumpa (trativod), prípadne výdatne hnojené polia a vôbec nemusia byť blízko, podzemná voda môže prichádzať z ďaleka. Dusičnany stúpajú hlavne po dažďoch.
6. ÚPRAVA VODY NA PITIE (V KUCHYNI)
V domácnostiach sa používa reverzná osmóza ako najčastejší filter na studňovú ale aj vodovodnú vodu a to práve preto, že dokáže z vody odstrániť takmer všetky nečistoty (dusičnany, baktérie a vírusy, tvrdosť, železo a magán, chlór, THM, herbicídy, pesticídy, hormóny ale aj antibiotiká a mikroplasty) a vodu aj dokanale zmäkčí. Preto sa ako posledný stupeň sa používa mineralizátor aby sa voda spätne obohatila o minerály, ale nie vo veľkom množstve, to by nedávalo zmysel, najpr ju čistiť a potom znovu natrepať minerálmi. Výsledkom je voda ako z horského prameňa: mäkučká, chutná a bez zápachu.
Ak sa chcete chrániť pred baktériami zo studne, a máte mäkkú vodu (alebo ju nechcete zmäkčiť), ideálne sú špeciálne mikrobilogické filtre na báze najmodernejších NANO materiálov. Dokonale odstraňujú baktérie, cysty, spóry, ťažké kovy, chlór, THM, herbicídy, pesticídy. Hlavnou výhodou je vysoká účinnosť pri zachovaní vysokých prietokov, preto nepotrebujú zásobník na filtrovanú vodu. Nevýhodou je, že nedokážu odstrániť napr. dusičnany, dusitany, hormóny, antibiotiká.
ANALÝZA A NÁVRH RIEŠENIA
Nikto nemá čas... doba je rýchla, všade sa ponáhľame a aj tak nič nestíhame! V našom eshope máme cca 900 produktov a preto je pre vás veľmi náročné vybrať si ten správny!
Práve preto navrhujeme riešenia my, aby sme vás zbavili starostí a pomohli vám vybrať to najlepšie riešenie podľa kvality vašej vody a vašich potrieb.
KTO PRE VÁS PRIPRAVUJE PONUKY A NÁVRHY?
Ing. Tomáš Kováč
Expert na zmäkčovanie, destiláciu a úpravu vody
Tomáš je expertom na osmózy, zmäkčovače vody, UV lampy, destilátory, ale perfektne ovláda celú problematiku úpravy vody. Robí technické návrhy a cenové ponuky na komplexnú, ale aj špecifickú úpravu vody.
Fero sa posledných 12 rokov venoval hlavne ionizovanej vode a jej pozitívnym účinkom na zdravie. Ale má rovnako ako Tomáš, viac ako 15 rokov skúseností z úpravy vody (osmózy, zmäkčovače, destilátory a pod.)
Ing. František Krč
Expert na ionizáciu, zmäkčovanie a úpravu vody
ODBORNÝ NÁVRH ÚPRAVY VODY
Na základe rozboru Vám vypracujeme odborný návrh úpravy vody a poskytneme bezplatné poradenstvo.
Odprezentujeme nielen klady, ale aj zápory jednotlivých riešení (ak tam nejaké sú) a prevádzkové náklady, bez akýchkoľvek skrytých poplatkov.
Pri návrhoch úpravy vody dbáme na to, aby boli nielen ekonomicky efektívne, ale aj dlhodobo funkčné a prívetivé k životnému prostrediu.
No hlavne, aby dlhodobo zabezpečovali špičkovú kvalitu pitnej vody bez zbytočných starostí.