Načítávanie...

Ako riešiť problém bakteriálnej kontaminácie zásobníka?

V každej nechlórovanej vode pri izbovej teplote vzniknú tzv. kultivovateľné baktérie. Kultivovateľné baktérie sú však prirodzenou súčasťou každej vody, ktorá nie je aktívne dezinfikovaná a nepredstavujú žiadnu hrozbu pre ľudský organizmus.

Preto aj v zásobníku reverznej osmózy, kde je skladovaná úplne čistá nechlórovaná voda, sa prirodzene vyvinú kultivovateľné baktérie. Boj s kultivovateľnými baktériami sa nedá vyhrať (sú prirodzenou súčasťou vody), dá sa iba kontrolovať ich počet. Preto je aj v nariadení vlády č. 354/2006 Z. z., stanovený len ich maximálny počet (100 jednotiek v 1ml).

Aby sa kultivovateľné baktérie v zásobníku reverznej osmózy nepremnožili, vieme dosiahnuť iba pravidelnou údržbou a dodržiavaním týchto zásad:

  • Dodržiavať pravidelnú výmenu filtračných vložiek. Pred-filtre sa menia každých 6 mesiacov, post-filtre každých 12 mesiacov.
  • Pri kompletnej výmene filtračných vložiek, každých 12 mesiacov, doporučujeme celé zariadenie, alebo aspoň zásobník vydezinfikovat. Nové filtre osádzame až po dokončení dezinfekcie. Po dezinfekcii sa do zariadenia nesmú osadiť staré filtračné vložky!
  • Raz za čas, v letných najhorúcejších mesiacoch raz za týždeň, zavrieť prívod vody do osmózy a postupne vyčerpať (vypiť) všetku vodu zo zásobníka. Týmto sa zabezpečí, aby bola v zásobníku vždy čerstvá voda.

Dodržiavaním týchto zásad predítete problému s premnožením kultivovateľných baktérii vo Vašom zásobníku pitnej vody. Obzvlášť dôležitou je pravidelná dezinfekcia a výmena filtračných vložiek za nové.

V prípade odôvodnenej obavy z možnej sekundárnej kontaminácie zásobníka (pri kontaminovaných studničných vodách) doporučujeme za zásobník zaradiť UV sterilizátor alebo účinný mikrobiologický filter.

Nenašiel ste, čo si hľadali?