Načítávanie...

Dezinfekcia vody

Je možné UV dezinfekciou zneškodniť aj klostrídie a pseudomonas obsiahnuté vo vode?

UV žiarenie v štandardnej dávke 40mJ/cm2 je úplne neúčinné na baktérie pseudomonas stutzeri a clostridium perfringens. Naopak, chlóru resistentné pseudomonas aeruginosa, však UV sterilizácia v štandardnej dávke 40mJ/cm2 účinne zabíja.

Pseudomonas stutzeri a klostrídie sa odstraňujú buď chemicky, alebo zahriatím vody nad 80°C.

Všetky ostatné baktérie (kultivovateľné mikroorg., koliformné baktérie atď), bežne sa vyskytujúce v pitnej vode, sú UV žiarením účinne zlikvidované.

Spomínate, že niektoré bakterie UV lampa nevyhubí. Je riešenie proti týmto napr. dávkovanie chlóru?

Na dezinfekciu vody sú dostupné nasledovné riešenia. Každé má svoje výhody a nevýhody a hodí sa na iné druhy vody.

Dodávame všetky nižšie spomenuté technológie dezinfekcie vody. Návrh vhodnej technológie dezinfekcie vody robíme na základe mikrobiologického a chemického rozboru vody.

  • UV Sterilizácia 
    Jednoduché a účinné riešenie dezinfekcie vody, bez dávkovania chemikálií do pitnej vody. UV žiarenie v štandardnej dávke 40mJ/cm2 je neúčinné na baktérie pseudomonas stutzeri a klostrídie (clostridium perfringens), ako aj mikromycéty (mikroskopické huby) a kvasinky. Chlóru (NaClO) resistentné Legionella, Giardia lamblia, Cryptosporidium, Pseudomonas aeruginosa však UV sterilizácia účinne zabíja.
    POZOR: UV sterilizácia je vhodná len na úplne priezračnú vodu bez zákalu (zákal, železo, mangán musia byť z vody odstránené pred vstupom do UV sterilizátora). Na veľmi tvrdú vodu je UV sterilizácia menej účinná a musí sa použiť o jeden stupeň výkonnejší UV sterilizátor.

  • Nanofiltrácia a sterilizácia pomocou ZETA potenciálu
    Najmodernešia dezinfekcia vody, bez dávkovania chemikálií, či ožarovania vody. Využíva pokrok v nanotechnológiách a výsledkom sú moderné materiály, ktoré dokážu zachytiť a zabiť až 99,999999% mikroorganizmov, cýst a baktérií vyskytujúcich sa vo vode. Mikroorganizmy (mikromycéty, kvasinky, baktérie, či cysty) nielen deaktivuje, ale aj zachytí ich mŕtve telá. Účinne odstraňuje z vody aj množstvo ďalších látok ako mikrosedimenty a ťažké kovy, železo, mangán, ako aj všetky látky väčšie nad 0,2 µm. To všetko pri zachovaní vysokých prietokov, veľmi malých tlakových strát a dlhej životnosti filtračnej vložky.

  • Dávkovanie Chlóru (Chlórnan sodný NaClO)
    Dávkovanie "chlóru" je laickým pomenovaním dávkovania Chlórnanu sodného. Je to najbežnejší spôsob dezinfekcie vody. Je účinný aj na vody horšej kvality, so zvýšeným zákalom alebo zvýšeným obsahom železa a mangánu. Pri chemickej dezinfekcii vody tiež neprekáža, keď je voda veľmi tvrdá. Dávkovanie "chlóru" (NaClO) do vody, však pri reakcii s mikroorganizmami (baktérie, cysty), alebo organickými látkami (biofilm, kúsky pôdy, lístia), vytvára nebezpečné a preukázateľne karciogénne zlúčeniny, ako sú  tri-halo-metán (THM). Chlorácia pri bežných dovolených koncetráciach 0,2 mg/l je neúčinná na baktérie Legionelly, prvoky Giardia a Cryptosporidium, spóry Clostridium Perfringens. Chlórnan sodný je úplne neúčinný na baktérie Pseudomonas.

  • Dávkovanie Chlórdioxid (ClO2)
    Modernejší, bezpečnejší, ašak aj nákladnejší spôsob chemickej dezinfekcie vody. Chlórdioxid (ClO2) postupne nahrádza dávkovanie Chlórnanu (NaClO) aj v pitnej vode z verejného vodovodu. Chlórdioxid  (ClO2) pri reakcii s organickými látkami (baktérie, biofilm, kúsky pôdy, lístia) nevytvára žiadne karciogénne látky. Je pri bežných dávkach širokospektrálne účinný - účinne zabíja aj najodolnejšie baktérie ako sú Legionella, Klostrídie a Pseudomonas. Na dezinfekciu vody chlóriodioxiom sa však musia použiť špeciálne dávkovacie čerpadlá a vybavenie. Preto sú obstarávacie a prevádzkové náklady dezinfecie vody chlórdioxiom (oproti bežne používanému chlórnanu sodnému) drahšie.

 

Pre odborný návrh úpravy vody je nevyhnutné urobiť aspoň minimálny rozbor vody podľa prílohy č. 2 nariadenia vlády č. 354/2006 Z. z.

 

Cenové ponuky komplexnej úpravy vody vypracovávame iba VÁŽNYM ZÁUJEMCOM !

Prosím zoberte na vedomie, že pri realizácii dávkovacích staníc chlóru (NaClO) či chlórdioxidu (ClO2) , zásadne nepracujeme s najlacnejšími dávkovacími čerpadlami a komponentami. Ide predsa o nebezpečné chemikálie a pitnú vodu.

Inštalujeme výlučne dávkovacie čerpadlá nemeckej výroby (Grundfos), a v praxi overené komponenty, ktoré budú bez problémov slúžiť dlhé roky. Mnohonásobne tým vrátia vyššie obstarávacie náklady.

Pri vypracovávaní odborného návrhu úpravy vody treba vždy zvážiť mnoho faktorov, jednotlivé komponenty vody sa navzájom zásadne ovplyvňujú. Preto každý návrh úpravy vody posudzujeme individuálne na základe rozboru vody (chemického aj mikrobiologického) a zaberá nám to naozaj veľa času...

https://ultraviolet.com/microorganisms-deactivated/

Mam vo studnicnej vode koliformne bakterie a kultivovatelne mikroorganizmy. Ako sa daju tieto bakterie z vody odstranit?

Možností dezinfekcie mikrobiologicky kontaminovanej vody je viacero. Mikroorganizmy, cysty, baktérie a vírusy sa dajú z vody odstrániť buď pomocou špecializovaných mikrobiologických filtrov umiestnených v kuchynskom dreze alebo na hlavnom prívode vody do objektu pomocou centrálnej dezinfekcie vody.

Stačí odstrániť mikrobiologickú kontamináciu v kuchyni, alebo je potrebná sterilizácia na vstupe vody do objektu?

Či treba baktérie/mikroorganizmy odstrániť centrálne, alebo stačí iba vodu ošetriť iba v kuchyni, záleží hlavne na konkrétnom druhu baktérií vyskytujúcich sa vo Vašej vode. Kým niektoré baktérie v menších množstvách, ako napríklad kultivovateľné mikroorganizmy sú neškodné (môžete sa takou vodou sprchovať či umyť zuby). Iné baktérie môžu aj v malých množstvách vyvolať vážne zdravotné problémy, napríklad legionella, enterokoky, koliformné baktérie, e-coli atď., a s takto kontaminovanou vodou by ste sa nemali ani sprchovať, umývať zuby či riad. Toto však doporučujem prekonzultovať s lekárom!!!

 

Mikrobiologické kuchynské filtre

Najlacnejšie vychádza dezinfikovať vodu pomocou mikrobiologických filtrov do kuchyne. Okrem mikrobiologického znečistenia odstraňujú aj stovky iných nebezpečných látok a produkujú vodu špičkovej chuti a kvality. Preto je kuchynský filter vždy dobrým riešením, aj ako dodatočný filter po centrálnej dezinfecii vody. Po UV sterilizátore mikrobiologický kuchynský filter zachytí aj baktérie, ktoré sa môžu usídliť v rozvodoch vody. Po chemickej dezinfekcii zas kuchynský filter zachytí voľný chlór ako aj nebezpečné karciogénne zlúčeniny, ktoré vznikajú pri reakcii chlóru s mikroorganizmami.

Tieto mikrobiologické filtre odtránia baktérie, cysty a vírusy dokonale (účinnosť 99,99%). Umiestňujú sa do kuchynského drezu a ošetrujú vodu len v kuchyni.

Kuchynské filtre na mikrobiologicky znečistenú vodu s pripojením na pôvodnú batériu:

Napájajú sa priamo na studenú vodu na pôvodnú vodovodnú batériu, z ktorej potom tečie filtrovaná a dezinfikovaná voda. Teplá voda je však neošetrená a je nezmenenej kvality. Kôli nedostatočným prietokom nie su vhodné pre pripojenie na hlavný prívod vody.

Kuchynské filtre na mikrobiologicky znečistenú vodu so separátnym kohútikom:

Na kuchynský drez sa inštaluje separátny kohútik z ktorého sa naberá voda na pitie a varenie. Voda z pôvodnej batérie je neošetrená a je nezmenenej kvality. Vhodný na chaty a malé objekty.

 

Centrálna sterilizácia vody

Pseaudomonas, Legionella, Koliformné baktérie, E-coli, a iné zdraviu nebezpečné baktérie, by sa mali odstrániť už na vstupe vody do objektu. Týmto sa zabezpečí voda nielen v kuchyni, ale aj v kúpelni na sprchovanie, či umývanie zubov. Tu je tiež na výber viacero možností centrálnej dezinfekcie vody, každá ma svoje výhody, no aj nevýhody.

Centrálna UV sterilizácia (dezinfekcia vody UV žiarením)

UV sterilizátor umiestnený na vstupe je vo väčšine prípadov dostatočný. UV sterilizácia je ekologická a jednoduchá na údržbu. Oproti chemickej dezinfekcii, nezhoršuje chuť ani kvalitu pitnej vody, a nevytvára žiadne nežiadúce produkty dezinfekcie.

UV sterilizátor však nezabezpečuje dezinfekciu rozvodov vody v objekte, čo je jeho hlavná slabina. Preto treba rozvody vody po inštalácii UV sterilizátora dôkladne vydezinfikovať chemicky. Pri vážne mikrobiologicky kontaminovaných vodách doporučujem UV sterilizátor ešte doplniť aj mikrobiologickým kuchynským filtrom a piť vodu iba z neho.

POZOR: UV žiarenie v štandardnej dávke 40mJ/cm2 je neúčinné na baktérie pseudomonas a klostrídie (clostridium). UV sterilizácia je vhodná len na úplne priezračnú vodu bez zákalu (zákal, železo, mangán musia byť z vody odstránené pred vstupom do UV sterilizátora). Na veľmi tvrdú vodu je UV sterilizácia menej účinná a musí sa použiť o jeden stupeň výkonnejší UV sterilizátor.

Aby UV svetlo dokázalo dostatočne prežiariť vodu, je potrebné vodu pred vstupom do UV sterilizátora očistiť od všetkých mechanických nečistôt väčších ako 5μm pomocou potrubného filtra:

Centrálna dávkovacia stanica (chemická dezinfekcia vody)

V prípade UV rezistentných baktérií, ako sú napríklad baktérie pseudomonas a klostrídie (clostridium), je chemická dezinfekcia vody nevyhnutná. Je účinná aj na vody horšej kvality, so zvýšeným zákalom alebo zvýšeným obsahom železa a mangánu. Pri chemickej dezinfekcii vody tiež neprekáža, keď je voda veľmi tvrdá.

  • Dávkovacia stanica chlóru (NaClO)
    Sterilizácia vody pomocou chlórnanana sodného je najbežnešia dezinfekcia vody používaná aj na dezinfekciu komunálnej vody vo vodárňach. Dávkovanie NaClO do vody však pri reakcii s mikroorganizmami (baktérie, cysty), alebo organickými látkami (biofilm, kúsky pôdy, lístia) vytvára nebezpečné a preukázateľne karciogénne zlúčeniny ako sú tri-halo-metány (THM). Chlorácia pri bežných dovolených koncetráciach 0,2 mg/l je neúčinná na baktérie Legionelly, prvoky Giardia a Cryptosporidium, spóry Clostridium Perfringens. Chlórnan sodný je úplne neúčinný na baktérie Pseudomonas.

Centrálne veľko-kapacitné mikrobiologické filtre

Ak máte záujem o dezinfekciu mikrobiologicky kontaminovanej vody priamo na vstupe vody do objektu, odporúčame použiť veľko-kapacitné mikrobiologické filtre s vysokým prietokom, ktoré sa napájajú priamo na hlavný prívod vody. Vhodný pre rodinné domy a väčšie prevádzky.

 

Cenové ponuky komplexnej úpravy vody vypracovávame iba VÁŽNYM ZÁUJEMCOM !

Pre odborný návrh úpravy a dezinfekcie vody je nevyhnutné urobiť aspoň minimálny rozbor vody podľa prílohy č. 2 nariadenia vlády č. 354/2006 Z. z.

Každá cenová ponuka úpravy vody sa musí posúdiť individuálne na základe rozboru vody. Častokrát odborné posúdenie úpravy vody a náslené vypracovanie cenovej ponuky trvá celé hodiny. Preto ak sa chcete iba predbežne informovať, najskôr prosím zavolajte a poraďte sa telefonicky. Ako vidíte, možností je vždy viacero, a všetky majú výhody aj nevýhody. Ak sa následne rozhodnete realizovať úpravu vody s nami, radi Vám vypracujeme cenovú ponuku celkovej úpravy vody.

Prosím zoberte na vedomie, že pri realizácii dávkovacích staníc chlóru či chlórdioxidu, zásadne nepracujeme s najlacnejšími dávkovacími čerpadlami a komponentami. Ide predsa o nebezpečné chemikálie a pitnú vodu - to najdôležitejšie pre Váš spokojný a zdravý život. Dlhou životnosťou a bezproblémovým chodom určite vrátia vyššie obstarávacie náklady.

Aky rozdiel je medzi UV sterilizátorom a Crystal Diruptor? Čo je lepšie použiť na mikrobiologicky kontaminovanú vodu?

UV sterilizátor a Crystal Disruptor sú 2 rôzne produkty.

UV sterilizátor účinne zabíja baktérie, vírusy a iné mikroorganizmy pomocou UV žiarenia a nemá žiadnu filtráciu. Vo vnútri telesa každého UV sterilizátora je vyberateľná sklenená quartzová trubica, v ktorej je vložená UV žiarivka. Zvýšený zákal, tvrdosť vody, železo, mangán, či íl, znižuje prestup UV žiarenia a navyše na povrchu quartzovej trubice vytvára nános, ktorý ešte viac bráni prestupu UV žiarenia. Radikálne sa tým znižuje účinnosť UV sterilizácie. Preto pri vodách so zvýšeným zákalom, tvrdosťou, obsahom železa/mangánu, či ílu, sa tieto kontaminanty musia z vody odstrániť, ešte pred vstupom vody do UV sterilizátora. Stav sklenenej quartzovej trubice treba pravidelne kontrolovať, a udržiavať čistý.

Crystal Disruptor tiež účinne zabíja baktérie, vírusy a iné mikroorganizmy. Navyše oodstraňuje z vody aj všetky látky väčšie ako 0,2 micrometra. Čiže má oveľa širšie použitie ako UV sterilizátor. Okrem baktérií, vírusov, rias, cýst odstraňuje aj mikrosedimenty, abiosestón, tažké kovy, vyoxidované železo, mangán atď. Disruptor má síce obrovskú filtračnú plochu vďaka veľkosti BigBlue, no zároveň poskytuje aj veľmi dôkladnú filtráciu. Disruptor odstráni z vody aj látky, ktoré iné filtre zachytiť nedokážu. Preto zabezpečuje ochranu pitnej vody pred širším spektrom kontaminantov ako UV sterilizátor. No treba rátať aj s tým, že ak voda obsahuje väčšie koncentrácie látok, ktoré Disruptor zachytáva, môže sa aj rýchlejšie zaniesť.

Nenašiel ste, čo si hľadali?