Načítávanie...

Dobrý deň, rodinný dom má ako zdroj "pitnej" vody vŕtanú studňu. Rozbor vody poukázal na vysoký obsah dusičnanov cca 75 mg/l. Hodnota kolíše. Voda je samozrejme aj tvrdá. Už som bol rozhodnutý pre anexový filter + UV lampu, ktoré by som umiestnil v dome na prívod vody zo studne... Avšak narazil som na nutnosť napojenia filtra na odpad (kvoli regenerácii) V danom mieste nemam odpad a nijako rozumne sa na odpad neviem napojiť. Existujú aj iné možnosti filtrácie (najlepšie pre celý dom) bez nutnosti napojenia na odpad? Kolko litrov vody tečie do odpadu počas regenerácie? napadá ma ešte otázka, či by bolo možné púštat túto odpadnú vodu cez plastovú chráničku potrubia až do studničnej šachty....kde by sa voda opäť vstrebala do zeme. Vopred ďakujem za vašu odpoveď.

Dusičnany sa dajú z vody odstrániť buď anexovou živicou (ideálne s preferenciou na dusičnany), alebo reverznou osmózou.

Anexová živica sa dá používať aj pri vysokých prietokoch (teda aj na hlavnom vstupe vody), reverzná osmóza len pri veľmi malých prietokoch (teda len ako kuchynský filter).

Kôli potrebným vyšším prietokom sa na hlavný prívod vody sa dá použiť len odstraňovanie dusičnanou pomocou anexovej živice. Pri stále obývaných objektoch, je nevyhnutné použiť úpravňu na odstránenie dusičnanov s automatickou regeneráciou. Pri občasne využívaných objektoch (chata na víkend), sa môže použiť aj anexová úpravňa s manuálnou regeneráciou. Každopádne, pri regenerácii vyteká z takejto úpravne voda s vysokým obsahom dusičnanov a solí, a je preto veľmi nevhodné ju púšťať späť do pôdy, a už vôbec nie do blízkosti studne. Ak nechcete znehodnotiť pôdu aj Vašu podzemnú vodu, tak to určite nerobte! Voda z regenerácie anexovej (ale aj katexovej) úpravne vody je vyslovene odpadová, a nie je vhodná ani na vypúšťanie do trativodu. Pri iónovýmennej technológii je tiež veľmi dôležité, aby bola použitá špeciálna anexová živica s preferenciou na dusičnany. V opačnom prípade hrozí po vyčerpaní kapacity spätné uvoľňovanie zachytených dusičnanov späť do pitnej vody. Čiže nie je všetky anexy sú vhodné...

Keďže dusičnany neovplyvňujú negatívne úžitkové vlastnosti vody (môžete sa v taketo vode bezpečne sprchovať aj kúpať, nesmie sa len piť), môžete dusičnany odstraňovať aj pomocou kuchynského filtra reverznej osmózy. Týmto štýlom sa ošetrí voda len na pitie a varenie v kuchyni. Samotný kuchynský filter sa schová do skrinky pod drezom, na dreze sa naberá pitná voda z kohútika. Nakoľko drvivá väčšina domácich vodární dodáva do rozvodov tlak v rozmedzí 2-3 bary, je potrebné, aby bola reverzná osmóza vybavená automaticky riadeným čerpadlom na zvýšenie vodovodného tlaku na osmotické membrány.

Nenašiel ste, čo si hľadali?