Tieto stránky používajú súbory cookies. Zotrvaním na stránke súhlasíte, že ich môžeme používať. Zistiť viac.
Pisete: "Vo vode, ktorá preteká špeciálnou náplňou vo vnútri zariadenia, dochádza k výmene iónov vápnika a horčíka (ktoré sú zodpovedné za tvrdosť vody) na ióny sodíka." Znamena to, ze vystupna voda je obohatena o sodik? Ak ano, v akej miere?
Množstvo pridaného sodíka je priamo úmerné tvrdosti vstupnej vody.
Čím je teda zmäkčovaná voda tvrdšia (a nachádza sa v nej viac vápnika a horčíka), tým viac sodíka sa pri zmäkčení pomocou soľankového zmäkčovača do vody uvoľní. Nezáleží teda na type soľankového zmäkčovača, ale len na tvrdosti vstupnej vody.
Každý soľankový zmäkčovač vody pracuje na rovnakom princípe iónovej výmeny a pridáva do vody rovnaké množstvo sodika.
Tvrdosť vody je spôsobená vo vode najmä rozpusteným vápnikom a horčíkom. Vápnik a horčík sa (najmä pri zahriatí) z vody vyzražáva (precipituje) a usádza na povrchoch, kde vytvára vodný kameň. Aby sa voda zmäkčila a nezanechávala žiadne fľaky ani po vysušení, musí sa vápnik a horčík z vody odobrať. Efektívna a lacná cesta, ako z vody vápnik a horčík odobrať, je pomocou iónovej výmeny za sodík, nakoľko sodík je ľahko a lacno dostupný v bežnej soli (NaCl).
Za odobratý vápnik a horčík katexový zmäkčovač pridá do vody vždy dvojnásobné množstvo sodíka.
Je to spôsobené tým, že sodík (Na+) je monovalentný (má 1. väzbu), a vápnik (Ca2+) aj horčík (Mg2+) sú bivalentné (majú 2. väzby). Preto, keď sa na iónovýmenné katexové médium naviaže z pretekajúcej tvrdej vody ión vápnika (Ca2+) alebo horčíka (Mg2+), zaberie až dve miesta, a uvoľní tým do vody až 2 ióny sodíka (ktorý zaberá na iónovýmennom médiu len jedno miesto).
Predstavte si to ako obsadzovanie sedačiek v kine. Kým sodík zaberá len jedno miesto, vápnik a horčík zaberá vždy dve miesta.
Pri regenerácii zmäkčovača pomocou roztoku soľanky (NaCl a vody), sa do všetkých miest na iónovýmennom médiu (v kine) usadí sodík, a vytlačí z nich usadený vápnik a horčík. Uvoľnený vápnik a horčík (vodný kameň) je následne na záver regenerácie, spolu s prebytočnou soľankou, vypláchnutý do odpadu.
Pri bežnej prevádzke soľankového zmäkčovača potom prebieha opačný proces. Z pretekajúcej tvrdej vody sa do miest obsadených sodíkom automaticky naväzuje vápnik a horčík, nakoľko jeho 2 väzby ho priťahujú usadiť sa na miesto dvojnásobne silnejšie (tak ako gravitácia dvojnásobne ťažkého človeka ho dvojnásobne silnejšie priťahuje na sedadlo v kine). Vzhľadom na to, že každý vápnik alebo horčík po usadení zaberie až dve miesta, vytlačí z pozície do pretekajúcej pitnej vody až dva ióny sodíka. Pretože sodík už nevytvára pevné usadeniny vodného kameňa, a ani po vysušení nezanecháva výrazné fľaky, takáto voda sa považuje za mäkkú.