Úprava vody na prívode

Načítávanie...

Úprava vody v celom rodinnom dome alebo byte

Úpravne vody s automatickým riadením a elektronikou sa inštalujú sa na prívod vody do objektu, v uzatvorených priestoroch (napr. technická miestnosť, kotolňa), kde teplota neklesá pod 5°C. Najčastejšie sa jedná o zmäkčenie vody, odstránenie dusičnanov, železa a mangánu, ílu, a dezinfekciu vody.

  • Zmäkčovače vody
  • Odstránenie dusičnanov
  • Odstránenie železa a mangánu
  • Odstránenie ílu (hyperfilter)
  • Dezinfekcia vody

Filtre na vodu bez elektroniky (napríklad potrubné filtre) sa môžu nainštalovať aj na hlavný prívod do šachty (vodárenskej alebo studňovej). Najčastejšie sa jedná o odstránenie mechanických nečistôt (kal, piesok, hrdza) pomocou potrubných filtrov a ochranu pred vodným kameňom pomocou fyzikálnych zmäkčovačov. Na odkalenie ílovitej vody však doporučujeme naše automatické centrálne hyperfiltračné zariadenia (inštalované do tech. miestnosti).

  • Filtre na zákal a nečistoty
  • Ochrana pred vodným kameňom
  • Uhlíkové filtre na vodu
Otázky a odpovede - Úprava vody na prívode

V studnicnej vode mam mangan 0,24mg/l. Co mam pouzit na dosiahnutie pripustneho limitu 0,05mg/l?

Nakolko je odstranenie manganu pomerne narocne a vyzaduje vyssiu investiciu, doporucujem odborne posudit navrh upravy vody na zaklade rozboru vody. Staci zaslat rozbor vody na nas email a doporucime Vam najvhodnejsie riesenie.

Na odstranenie manganu doporucujeme pouzit plne-automaticku upravnu vody. Vyborne kvalitu upravenej vody dosahujeme najma s tymto zariadenim:

Crystal Oxydizer (železo, mangán, sírovodík)

V studničnej vode máme železo, živé mikro organizmy a amoniak. Čo by ste nám odporučily, aký filtračný systém. Nám by najviac vyhovovalo niečo na darling.

Ošetrenie vody na pitie a varenie v kuchyni

Jednoducho a lacno sa dá takáto voda upraviť len na pitie a varenie v kuchyni pomocou reverznej osmózy. Doporučujem použiť čo najkvalitnejšiu reverznú osmózu so zabudovaným čerpadlom a dodatočnou ochranou proti baktériám:

 

Centrálna úprava vody pre celý dom

V prípade, že chcete upraviť vodu na hlavnom vstupe pre celý dom, je nutné odborne navrhnúť úpravu vody na základe rozboru vody. Úprava vody bude pozostávať minimálne z 3 zariadení, ktoré musia byť umiestnené v suchej nemrznúcej miestnosti, kde je v dosahu hlavný prívod vody, odpadové potrubie, a elektrická zásuvka na 220V.

  1. Vysoko prietokový filter na mechanické nečistoty s jemnosťou 80 µm
  2. Sterilizácia vody
  3. Úpravňa vody odstraňujúca železo, amoniak

Konkrétne zariadenia navrhneme až na základe výsledkov rozboru vody.

Mam narazanu studnu a v poslednych 3mesiacoch tecie voda zlta a zapacha.Farbi wc,umyvadlo a zanasa sprchovu hlavicu.Poradte mi prosim ake filtracne zariadenie mam pouzit na odstranenie tohoto problemu,aby mi neodysla pracka a umyvacka riadu. Bratislava Vajnory.

V prvom rade doporucujem nechat urobit rozbor vody v minimalnom rozsahu. Následne, na základe výsledkov rozboru si nechať navrhnúť vhodnú úpravu vody.

Podľa Vášho popisu zrejme ide o zvýšený obsah železa vo Vašej vode. Železo sa do vody dostáva buď z podložia, alebo niekedy za to môžu aj zhrdzavené potrubia (ak sú vyhotovené z pozinkovaných rúr alebo tvaroviek). Na odstránenie železa máme unikátnu automatickú úpravňu vody Crystal Oxydizer. Odstraňuje železo z vody plne automaticky a bez akejkoľvek údržby. Zariadenie sa regeneruje len výplachom čistou vodou bez použitia akýchkoľvek chemikálií. Crystal Oxydizer je vyrábaný v Belgicku z kvalitných overených komponentov.

Dobry den, Pri dome mame studnu z ktorej vodu pouzivame na postrekovanie travnika a zalievanie zahrady a samozrejme pre domacnost. Rozvod je urobeny tak, ze na zahrade je studna s nadobou a prva vetva rozvodu ide na zahradu a druha do domu. Kedze mame velmi tvrdu vodu (podunajska nizina) chcel by som zmakcit aj vodu pre zalievanie aj domaci rozvod. Mozem urobit kombinaciu? Napr do studne za ponorku by som dal magnet ktory by zmakcil vsetku vodu (koli zalievaniu) a do domu by som chcel este bud katex alebo filter pre isty ucinok. Nevadi ze voda najprv prechadza magnetickou upravou a potom este katexom? Alebo nestaci ten druhy filter nahradit mechanickym? Dakujem

Výber zariadenia sa odvíja aj od kvality vody. Ak je studnicna voda bezproblemova, zvycajne sa zmakcuje len voda na pouzivanie v dome.
Pouzitie magnetov pred zavlazovanim je urcite vhodne riesenie, vodny kamen sice neodstrania na rozdiel od Katexoveho zmakcovaca, ale urcite spomalia usadzanie vodneho kamena.

Dobrý deň, rodinný dom má ako zdroj "pitnej" vody vŕtanú studňu. Rozbor vody poukázal na vysoký obsah dusičnanov cca 75 mg/l. Hodnota kolíše. Voda je samozrejme aj tvrdá. Už som bol rozhodnutý pre anexový filter + UV lampu, ktoré by som umiestnil v dome na prívod vody zo studne... Avšak narazil som na nutnosť napojenia filtra na odpad (kvoli regenerácii) V danom mieste nemam odpad a nijako rozumne sa na odpad neviem napojiť. Existujú aj iné možnosti filtrácie (najlepšie pre celý dom) bez nutnosti napojenia na odpad? Kolko litrov vody tečie do odpadu počas regenerácie? napadá ma ešte otázka, či by bolo možné púštat túto odpadnú vodu cez plastovú chráničku potrubia až do studničnej šachty....kde by sa voda opäť vstrebala do zeme. Vopred ďakujem za vašu odpoveď.

Dusičnany sa dajú z vody odstrániť buď anexovou živicou (ideálne s preferenciou na dusičnany), alebo reverznou osmózou.

Anexová živica sa dá používať aj pri vysokých prietokoch (teda aj na hlavnom vstupe vody), reverzná osmóza len pri veľmi malých prietokoch (teda len ako kuchynský filter).

Kôli potrebným vyšším prietokom sa na hlavný prívod vody sa dá použiť len odstraňovanie dusičnanou pomocou anexovej živice. Pri stále obývaných objektoch, je nevyhnutné použiť úpravňu na odstránenie dusičnanov s automatickou regeneráciou. Pri občasne využívaných objektoch (chata na víkend), sa môže použiť aj anexová úpravňa s manuálnou regeneráciou. Každopádne, pri regenerácii vyteká z takejto úpravne voda s vysokým obsahom dusičnanov a solí, a je preto veľmi nevhodné ju púšťať späť do pôdy, a už vôbec nie do blízkosti studne. Ak nechcete znehodnotiť pôdu aj Vašu podzemnú vodu, tak to určite nerobte! Voda z regenerácie anexovej (ale aj katexovej) úpravne vody je vyslovene odpadová, a nie je vhodná ani na vypúšťanie do trativodu. Pri iónovýmennej technológii je tiež veľmi dôležité, aby bola použitá špeciálna anexová živica s preferenciou na dusičnany. V opačnom prípade hrozí po vyčerpaní kapacity spätné uvoľňovanie zachytených dusičnanov späť do pitnej vody. Čiže nie je všetky anexy sú vhodné...

Keďže dusičnany neovplyvňujú negatívne úžitkové vlastnosti vody (môžete sa v taketo vode bezpečne sprchovať aj kúpať, nesmie sa len piť), môžete dusičnany odstraňovať aj pomocou kuchynského filtra reverznej osmózy. Týmto štýlom sa ošetrí voda len na pitie a varenie v kuchyni. Samotný kuchynský filter sa schová do skrinky pod drezom, na dreze sa naberá pitná voda z kohútika. Nakoľko drvivá väčšina domácich vodární dodáva do rozvodov tlak v rozmedzí 2-3 bary, je potrebné, aby bola reverzná osmóza vybavená automaticky riadeným čerpadlom na zvýšenie vodovodného tlaku na osmotické membrány.

Dobrý deň. Aká je "životnosť" ionizovanej vody, t.j. ako dlho ju môžem používať na pitie, ak je v otvorenom sklenenom džbáne? Ďakujem za odpoveď. Jozef Antol

Dobrý deň, "životnosť" je 24 hodín, ale je to len doba za ktorú sa "stratí" antioxidačný (ORP) potenciál vody. Ph zostane, ale "liečivá" sila sa za 24 hodín stratí ORP klesne na plusové hodnoty.

Najzdravšia je čerstvá voda, ktorá hneď ako ju napustíte má aj bublinky, to je kyslík. Táto čerstvá voda je okrem najvyššieho antioxdačného potenciálu obohatená aj o kyslík.

S pozdravom Ing. František Krč

Nenašiel ste, čo si hľadali?