Tieto stránky používajú súbory cookies. Zotrvaním na stránke súhlasíte, že ich môžeme používať. Zistiť viac.
Vodamkor 61 (filmotvorné taníny) predĺži životnosť vášho kotla a ušetrií Vám vykurovacie náklady až o 20%.
Vodamkor 61 je produkt na úpravu kotlovej vody pre uzatvorené vykurovacie systémy, ktorý vytvára na kovovom povrchu robustný trvanliný ochranný mikrofilm. Taníniová prostorová molekula zaišťuje vytvorenie robustejšieho mikrofilmu, ktorý se pevnejšie zachytí na kovovom povrchu. Bohatá štruktúra molekuly zároveň pohltí vo vode prítomný kyslík a ióny vápnika a horčíka. Tanín zároveň vytvára zásadité prostredie, čo tiež prispieva k potlačeniu korózie. Tento mikrofilm zabraňuje usádzaniu vodného kameňa a korodovaniu vnútorného povrchu kotla a rozvodov. Vodamkor 61 je vhodný pre podlahové kúrenie, kondenzačné kotle z oceľe a liatiny, pre kovové, keramické a plastové povrchy.
Je to bezpečný produkt na báze čistých prírodných produktov - nie je prchavý, a preto je použiteľný v potravinárskom priemysle a v nemocniciach.
- Vodamkor 61 vytvára silné zásadité prostredie.
- Vytvára masívny ochranný tanínový mikrofilm na kovových povrchoch
- Mikrofilm chráni kovový povrch pred usadeninami
- Zabezpečuje menší tepelný odpor (žiadne usadeniny) a šetrí náklady na vykurovanie
- Mikrofilm pohlcuje kyslík výrazne účinnejšie ako to dokáže siričitan
- Vytvára zásadité prostredie (minimálne pH 9,0), čím sa znižuje korozivita vody
- Dávkuje sa vo výrazne nižších množstvách ako v prípade Cetamínov
- Vyššie dávkovanie nezvyšuje hrúbku mikrofilmu
- Predlžuje životnosť kotla a celého vykurovacieho systému
Dávkovanie Vodamkor 61
Kvapalina sa dávkuje priamo do cirkulačného okruhu. Jeho potreba je 3 krát nižšia ako v prípade Cetamínov. Dodáva sa v 500 ml fľašiach. Jedna fľaška je na 600 litrov kotlovej vody. Voda sa nemusí zmäkčovať!
Jeho dostatočný obsah sa dá stanoviť analyticky a najjednoduchšie podľa hodnoty pH. Dostatok Tamínov sa sleduje jednoducho pomocou lakmusového papierika. Hodnota pH min 9, ideálne 9,5 a viac.
Porovnávať ho s bežne používaným siričitanom sodným nie je vhodný, siričitan je radovo horší a okrem toho siričitan sa spotrebováva už počas prípravy a keď sa konečne nasadí dodávkovača, stratí 50% svojej kapacity.
Ak sa voda, bez prídavku cetamínov a tamínov dopúšťa, tak hodnoty strát sa zvyšujú. Bežná strata na spotrebe energie po troch rokoch prevádzky kotla je 10 – 12 %. Okrem toho sa stále výraznejšie znižuje životnosť kotla. Pri stále rastúcich cenách energií sa jedná o straty niekoľko sto € ročne.
Výrobcovia kotlov všeobecne požadujú, aby sa voda pred jej naplnením do vykurovacieho systému chemicky upravila.
Túto zásadu sa snažíme zmeniť:
V prípade ak koncentrácia tvrdosti vody, ktorou sa napĺňa kotol nedosahuje viac ako 24°dH (4,1 mmol/l) a ak sa použije náš produkt Cetamín®, tak sa voda pre teplovodné vykurovacie systémy nemusí zmäkčovať.
Pokiaľ chceme vnútorný povrch kotla, rozvodov a vyhrievacích telies ochrániť pred korozívnym pôsobením kyslíka, alebo niektorých agresívnych látok, najúčinnejším spôsobom je na chránenom povrchu vytvoriť mikrofilm. Najvhodnejšie na tento účel sú filmotvorné amíny typu Cetamín.
Pre teplovodné systémy sú to cetamíny typu F.
Cetamíny typu F sú plne organické amíny, ktoré sa používajú v teplovodných vykurovacích systémoch a chránia technicky najdokonalejším spôsobom kotle, rozvody a radiátory. V prípade podlahového kúrenia bránia prestupu kyslíka cez plastové trubky a nedovolia rast rias a mikrobiológie. Ponúkame aj špeciálny Cetamín, ktorý chráni hlavne povrchy z hliníka a jeho zliatin.
Vytvorenie mikofilmu na kovových povrchoch zabraňuje hlavne kyslíku, aby spôsoboval koróziu, nedovolí aby sa soli a vodný kameň usádzali a zvyšovali tepelný odpor.
Cetamíny okrem toho obsahujú alkalické látky, ktoré zabezpečia hodnotu pH kotlovej vody na hodnote nad 9,5.
Súčasťou Cetamínov sú aj dispergátory, ktoré zabraňujú tvorbe usadenín a zlepšujú prietok cirkulačnej vody.
Cetamíny konzervujú kotol tak, že počas odstávok nedochádza k žiadnym korozívnym procesom.
Výrazne predlžujú životnosť kotlov a šetria náklady na vykurovanie.
Zvyšujú prevádzkovú istotu a znižujú potrebu opráv.
Dávkovanie sa kontroluje jednoducho pomocou merania hodnoty pH.
Celkový prínos sú úspory v rozsahu 7 – 20%.