Tieto stránky používajú súbory cookies. Zotrvaním na stránke súhlasíte, že ich môžeme používať. Zistiť viac.
Mesačné archívy: Február 2024
7 Bežných Mýtov o Reverznej Osmóze
Feb 15, 2024Reverzná osmóza (RO) je jednou z najobľúbenejších foriem filtrácie. Vzhľadom na svoju popularitu sú systémy RO obeťou konšpirácií, ktoré sú dezinformujúce, zavádzajúce alebo jednoducho vôbec nie sú pravdivé. Napriek nepravdivým fámam sú systémy RO jedným z najlepších filtračných systémov dostupných pre obyčajných ľudí, pretože vyhovujú potrebám mnohých domácností. Nižšie nájdete informácie o bežných mýtoch o reverznej osmóze a o tom, čo ich robí pravdivými alebo nepravdivými.
Ako funguje reverzná osmóza ?
Reverzná osmóza je bežnou filtračnou metódou, ktorá znižuje hladiny mnohých kontaminantov vo vode. Voda je vystavená tlaku a prechádza cez polopriepustnú membránu. Membrána obsahuje drobné póry, ktoré blokujú prístup kontaminantov na menej koncentrovanú stranu. Po odfiltrovaní kontaminantov sa premyjú prebytočnou vodou. Prefiltrovaná voda vstupuje do zásobnej nádrže, kde sa uchováva, kým sa neotvorí pripojený kohútik.
Nanočastice plastov a mikroplasty v pitnej vode
Feb 08, 2024Nanočastice plastov a mikroplasty v pitnej vode
Poslednou dobou sa veľa ľudí obáva kontaminácie vody spôsobenej mikroplastami.
Podľa predchádzajúcej štúdii sa v našej vode nachádzajú mikroskopické častice plastu, ktorých veľkosť sa pohybuje od 5 mm, viditeľných voľným okom, až po jeden mikrometer. Avšak, nový výskum odhalil, že v balenej vode sa nachádza približne 10 až 100-krát viac nanoplastov ako mikroplastov. V priemere ide o obsah asi 240-tisíc detekovaných plastových častíc na liter vody.
Portál novinky.cz zverejnil tieto informácie na základe štúdií z odborného časopisu Proceedings