Výroby potravín v Európe sa pri udržiavaní výnosov plodín spoliehajú na chemické pesticídy. Rozsiahle používanie pesticídov je však hlavným zdrojom znečistenia životného prostredia. Pesticídy kontaminujú vodu, pôdu a vzduch, čo vedie k strate biodiverzity a k odolnosti voči škodcom. Vystavenie ľudí chemickým pesticídom je spojené s chronickými chorobami, ako je rakovina, srdcové, respiračné, neurologické choroby, vývojové oneskorenia, nepriaznivé vplyvy na plodnosť a reprodukciu, ale aj problémy so správaním detí.
V súčasnosti neexistuje v celej EÚ žiadna požiadavka na monitorovanie vystavenia ľudí chemickým pesticídom.
Čo sú to pesticídy?
V najširšom zmysle sú pesticídy chemikálie používané na ničenie škodcov, ktoré by mohli napadnúť alebo poškodiť plodiny, sklady potravín, domy... Pretože existuje veľa druhov potenciálnych škodcov, existuje niekoľko druhov pesticídov:
- Insekticídy - sú pesticíty určené na hubenie hmyzu v jeho rôznych vývojových štádiách
- Herbicídy - herbicídy slúžia na ničenie buriny, zlepšujú výnosy plodín
- Rodenticídy - sú pesticídy na hubenie škodlivých hlodavcov. Patria sem prípravky vo forme otrávených návnad (požerové jedy), prípravky používané na fumigáciu (plynovanie) nôr a prázdnych budov (inhalačné jedy) a prípravky, používané na otrávenie povrchov (kontaktné jedy)
- Fungicídy - tento typ pesticídov je obzvlášť dôležitý na ochranu plodín a semien pred plesňovou hnilobou
Rozsiahla štúdia merania ľudí vykonaná v 2014 až 2021 v 5 európskych krajinách zistila, že najmenej 2 pesticídy boli prítomné v telách 84 % účastníkov prieskumu
- Európska poľnohospodárska výroba sa spolieha na veľké množstvo chemických pesticídov na udržanie výnosov plodín. Od roku 2011 do roku 2020 zostal predaj pesticídov v EÚ-27 relatívne stabilný na úrovni približne 350 000 ton ročne.
- 83 % poľnohospodárskych pôd testovaných v štúdii z roku 2019 obsahovalo rezíduá pesticídov.
- Znečistenie pesticídmi vedie k strate biodiverzity v Európe. Spôsobuje významný pokles populácií hmyzu, čo významne ohrozuje pestovanie plodín.
- Rozsiahla štúdia merania ľudí vykonaná v r. 2014 až 2021 v piatich európskych krajinách zistila, že najmenej 2 pesticídy boli prítomné v telách 84 % účastníkov prieskumu.
- V rokoch 2013 až 2021 sa na 10 % až 25 % všetkých monitorovacích miest povrchových vôd zistil 1 alebo viacero pesticídov nad rámec noriem kvality životného prostredia.
- V roku 2020 bol 1 alebo viacero pesticídov zistených nad limitnými hodnotami na 22 % všetkých monitorovacích miest a to aj v riekach a jazerách v celej Európe.
- Hladiny pesticídov boli trvalo vyššie u detí ako u dospelých.
Európske výroby potravín sa spoliehajú na veľké objemy chemických pesticídov, aby sa zabezpečila potravinová stabilita
Európske systémy výroby potravín sa spoliehajú na veľké objemy chemických pesticídov , aby sa zabezpečila stabilita a množstvo plodín a zachovala sa potravinová bezpečnosť (EEA, 2017, 2019). Pesticídy sa používajú aj v nepoľnohospodárskom prostredí; napríklad v lesníctve, pozdĺž ciest a železníc a v mestských oblastiach, ako sú verejné parky, ihriská alebo záhrady. Niektoré z týchto oblastí, najmä mestské zelené plochy, sú široko využívané verejnosťou – najmä deťmi a staršími ľuďmi, ktorých zdravie je citlivejšie na pesticídy. Riziká, ktoré pesticídy predstavujú pre ľudské zdravie a ekosystémy, nezávisia len od ich účinných látok, ale aj od spôsobu ich použitia – vrátane frekvencie aplikácie, objemov....
Ľudia žijúci v blízkosti poľnohospodárskych oblastí sú viacej vystavení pesticídom z polí, znečisteniu pôdy a znečisteniu spodných vôd
Zatiaľ čo k priamej expozícii zvyčajne dochádza prostredníctvom manipulácie s pesticídmi (na domáce alebo profesionálne použitie), populácia môže byť vystavená prostredníctvom rôznych iných zdrojov vrátane potravín, pitnej vody a kontaminovaného vonkajšieho a vnútorného vzduchu. Poľnohospodárski pracovníci a ľudia žijúci v blízkosti poľnohospodárskych oblastí budú pravdepodobne obzvlášť vystavení úletu pesticídov z polí, znečisteniu pôdy a tým pádom aj znečisteniu spodných vôd. Majitelia studní v poľnohospodárskych oblastiach by mali pristupovať k tomuto riziku zvlášť citlivejšie.
V EÚ-27 zostal predaj pesticídov v rokoch 2011 až 2020 relatívne stabilný na úrovni približne 350 000 ton ročne.
Od roku 2011 sa zároveň zbierajú harmonizované ročné údaje o predaji pesticídov v EÚ. V EÚ-27 zostal predaj pesticídov v rokoch 2011 až 2020 relatívne stabilný na úrovni približne 350 000 ton ročne. V 11 členských štátoch predaj v tomto období klesol, pričom najprudšie poklesy zaznamenali Česko, Portugalsko a Dánsko. Zatiaľ čo Lotyšsko a Rakúsko zaznamenali najprudší nárast predaja pesticídov, najväčší celkový nárast predaných objemov bol v Nemecku a Francúzsku. Tieto dve krajiny spolu so Španielskom a Talianskom predstavujú najvyššie objemy predaných vo väčšine skupín účinných látok a sú tiež štyrmi najväčšími poľnohospodárskymi výrobcami v EÚ
Ako si vieme sami pomôcť znížiť vystavenie sa pesticídom?
- Ako domáci záhradkári sa snážme používať alternatívne prostriedky na ničenie škodcov, nie na báze pesticídov, herbicídov.
- Dávajme prednosť bio zelenine a ovocí, aj keď toto nie je záruka toho, že neboli použité vôbec žiadne pesticídy.
- Za každým umývajme zeleninu a ovocie pred konzumáciou.
- Z vody na pitie a varenie jednoducho odfiltrujeme pesticídy a herbicídy pomocou nasledujúceho filtra na vodu.
Filtre z našej ponuky garantovane odstraňujú pesticídy a ich reziduá:
V prvom rade je dôležitá voda ktorú pijeme. Nakoľko zo zákona nevyplýva povinnosť merať vo vode pesticídy na to, aby bola voda označovaná ako pitná, nevieme, koľko takýchto látok sa naozaj vyskytuje v našej pitnej vode. Nemáme záruku ani pri mestskej pitnej vode priamo z vodovodu, nakoľko zo zákona nevyplýva povinnosť merať tieto chemikálie. Najbezpečnejší spôsob ako si byť istý a mať odstránené nie len škodlivé pesticídy z vody, je filtrovanie vody pomocou reverznej osmózy. Stačí filtrovať pitnú vodu, ktorú pijeme a z ktorej varíme v kuchynskom dreze a budeme mať istotu, že pijeme naozaj vodu bez pesticídou, herbicídou, ťažkých kovov a iných škodlivých látok.
Zapojením reverznej osmózy do vášho drezu Vám garantujeme odstránenie všetkých pesticídov a reziduí pecsticídov z vody, ktorá ňou prejde. Reverzná osmóza dokáže prefiltrovať miniatúrne častice až po desatinu nanometra (častice menšie ako 1 nanometer).
Zľavový kód na nákup reverznej osmózy zadajte v nákupnom košíku.
Zľavový kód: FB-5-PESTIC
Zdroje:
Eurostat, 2022a
European Enviroment Agency
https://www.eea.europa.eu