Potrubné filtre

Načítávanie...

Filtre inštalované priamo na vodovodné potrubie. Zvyčajne slúžia na zachytenie mechanických nečistôt (zákal, hrdza, piesok) na vstupe vody do objektu.

Ak čerpáte vodu zo studne a neviete sa rozhodnúť, ktorý filter je ten správny, prečítajte si ako vybrať vhodný filter na vodu zo studne. Nájdete tu zoznam najčastejších druhov znečistenia studničnej vody a najpoužívanejšie filtre, ktoré danú látku spoľahlivo odstránia.

Štandardné veľkosti filtračných telies a vložiek:

  • Do štandardného 5" filtra pasujú 5" vložky (výška 5", priemer 2-1/2")
  • Do štandardného 10" filtra pasujú 10" vložky (výška 10", priemer 2-1/2")
  • Do štandardného 20" filtra pasujú 20" vložky (výška 20", priemer 2-1/2")
  • Do 10" BigBlue filtra pasujú 10" BigBlue vložky (výška 10", priemer 4-1/2")
  • Do 20" BigBlue filtra pasujú 20" BigBlue vložky (výška 20", priemer 4-1/2")

Všetky nami ponúkané potrubné filtre štandardných veľkostí (5",10",20",10" BigBlue, 20" BigBlue) sú kompatibilné s príslušnými vložkami (pokiaľ v popise produktu nie je uvedené inak).

Pri filtrácii mechanických nečistôt sa postupuje vždy v smere prúdenia vody od naj-hrubšíeho (napr. 100mcr) filtra k naj-jemnejšiemu (napr. 20mcr).

Otázky a odpovede - Potrubné filtre

Ako by sa dá odstrániť červene sfarbenie pitnej vody z vlastnej vykopanej studne?

S najväčšou ravdepodobnosťou ide o vysoké koncentrácie železa, ktoré sfarbuje vodu dočervena. Prítomnosť železa vo vode je hygienicky neškodná, ale zhoršuje vzhľad vody, jej chuť, zanecháva hrdzavé škvrny, spôsobuje premnoženie železitých baktérií, ktoré upchávajú potrubia a pri ich odumieraní zapáchajú. Pitná voda má limitovaný obsah železa 0,5 mg/l.

Žiaľ, rozpustené železo sa zo studňovej vody nedá jednochucho odstrániť pomocou potrubného filtra na mechanické nečistoty. Filtre na mechanické nečistoty dokážu čiastočne zachytiť len hrdzu, teda už vyzrážané železo. Nevyzrážané, rozpustené železo cez mechanické filtre voľne prechádza, dostáva sa do rozvodov a farbí sanitu a prádlo na červeno-hnedo.

Železo nachádzajúce sa v studňovej vode sa dá účinne odstrániť len pomocou špecializovanej úpravne vody.

Na odstránenie železa ponúkame unikátnu úpravňu vody s najvyššími účinnosťami a najnižšími prevádzkovými nákladmi na trhu - Crystal Oxydizer (železo, mangán, sírovodík).

Crystal Oxydizer na svoju prevádzku nepotrebuje žiadne chemikálie, nie sú potrebné žiadne servisné prehliadky. Regeneruje sa len preplachom čistou vodou.

Chystáme sa pripojiť rodinný dom na verejný rozvod vody. Chcem Vás poprosiť o radu, koľko a prípadne aké filtre je vhodné použiť po privedení vody do domu?

Pri mestskom vodovode zvyčajne stačí použiť potrubný filter na mechanické nečistoty. Mnoho ľudí tiež oceňuje odchlórovanie a zlepšenie kvality pitnej vody pomocou kuchynských filtrov.

V prípade ak bude voda tvrdá, doporučujeme ešte nainštalovať zariadenie na ochranu pred vodným kameňom. Doporučujem buď katexový zmäkčovač vody na báze soľanky (vysoké účinnosti za každých okolností), alebo katalytický zmäkčovač vody Crystal maiCat® (úplne bezúdržbové zariadenie).

Najvhodnejšia je individuálna konzultácia a navrhnutie riešenia na mieru podľa kvality vstupnej vody:

Nakoľko dodávaná voda z verejného vodovodu v rôznych regiónoch je veľmi rozdielna, konkrétny produkt, ako aj výhody a nevýhody jednotlivých riešení, doporučíme na základe individuálnej konzultácie. Prosím kontaktujte nás telefonicky, alebo emailom.

Môže sa filter na mechanické nečistoty umiestniť aj pred čerpadlo? Chcel by som ochrániť aj čerpadlo, lebo voda je veľmi agresívna.

Pred čerpadlo nedoporučujeme umiestňovať žiadny filter !!!

Mechanický filter umiestnený pred čerpadlom sa postupne zapcháva a obmedzuje tým prietok vody. Následne sa čerpadlo bude viac a viac namáhať, bude sa prehrievať a môže sa vážne poškodiť.

Filter na mechanické nečistoty sa z tohto dôvodu umiestňuje až za čerpadlo.

Ideálne je použiť filter na hrubé nečistoty so sitom okolo 100 mikrometrov (µm). Kôli jednoduchšej údržbe by tento filter mal byť vybavený odkaľovacím ventiom. Úplne bez-údržbové sú samočistiace filtre so spätným preplachom, ktoré sa dokážu dobre vyčistiť aj bez otvárania (BravoFIL).

Bývam v bytovom dome v Bratislave. Studená voda je však znečistená hrdzou z ležatého potrubia a prvokmi. Pred vstupom vody do prietokového ohrievača chceme vodu vyčistiť od hrdze a prvokov a zároveň ju zbaviť chlóru.

Vyčistenie vody na vstupe do bytu od hrdze a prvokov, ochrana pred vodným kameňom:

  1. stupeň:Potrubný filter 10" - zachytenie mechanických nečistôt a hrdze
  2. stupeň: Potrubný filter 10" s NanoCeram 10" -odstránenie prvokov a všetkých častíc menších ako 0,2 mikrometra
  3. stupeň: Crystal maiCat SLIM 10" - ochrana prietokového ohrievača a domácich spotrebičov pred vodným kameňom:

 

Odstránenie chlóru a zlepšenie kvality pitnej vody

Ak odstránime chlór z vody na vstupe do bytu, hrozí následná kontaminácia bytových rozvodov vody baktériami a cystami. Preto je najlepším riešením chlór z vody odstrániť čo najbližšie k miestu odberu pitnej vody. Čiže priamo v kuchyni pomocou špecializovaného kuchynské vodného filtra. Tieto filtre majú taktiež podstatne vyššie účinnosti a odstraňujú širšie spektrum kontaminantov, ako iba inštalácia uhlíkového filtra na vstup vody do objektu.

Keďže máte vodu mikrobiologicky znečistenú, doporučujeme Vám niektorý z týchto špecializovaných kuchynských filtrov s ochranou pred baktériami, cystami, a prvokmi. Všetky tieto filtre zachovávajú pôvodné minerálne zloženie vody:

  1. AquaVallis TRIO10 alebo AquaVallis DUO 5
  2. Crystal VITAL (anti-bacterial)
  3. Crystal Eco AntiBacterial (Aquaphor)

Na záhradnej chatke v záhradkárskej oblasti máme urobený centrálny rozvod vody z blízkeho rybníka (tlak vody v potrubí je dobrý). Chcel by som si nejakým spôsobom túto vodu prefiltrovať na úžitkovú, aby som sa ňoi mohol nypríklad osprchovať, alebo v nej poumývať riad. Vedeli by ste mi odporučiť vhodnú filtráciu vody?

Funkčný filtračný systém je možné navrnúť len na základe odborne vykonaného rozboru vody. Pred akýmkoľvek návhrhom úpravy vody doporučujeme najprv urobiť minimálny rozbor vody podľa prílohy č. 2 nariadenia vlády č. 354/2006 Z. z.

 

Riešenie pre úpravu úžitkovej vody na sprchovanie a umývanie riadu

Nakoľko sa jedná o vodu z rybníka, je pravdepodobné že bude mať zvýšený zákal a bude mikrobiologicky nevhodná.

  1. Filter na hrubé mechanické nečistoty s odkaľovaním  - ideálne nerezové sito zrnitosti do 80 mikrometrov.
  2. Filter na jemné mechanické nečistoty - ideálne sito z vlákniny zrnitosti do 20 mikrometrov.
  3. Účinná dezinfekcia vody pomocou dávkovacieho čerpadla chlóru, UV lampy, alebo mikrobiologického filtra NanoCeram. 

PS: Najvhodnejší druh dezinfekcie vody vieme navrhnúť len na základe chemického, mikro- a makro-biologického rozboru vody. Aktívne uhlie je na filtráciu mikrobiologicky závadnej vody nevhodné!

 

Riešenie úpravy vody na pitie a varenie

Kvalitnú pitnú vodu z takmer každého zdroje je možné vyrobiť pomocou kvalitného filtračného systému do kuchynského drezu. Najvhodnejším riešením je reverzná osmóza určená na filtráciu mikrobiologicky kontaminovanej vody:

Toto riešenie by malo zabezpečiť nezavadnu vodu v 90% pripadoch. 100% istotu však bez adekvátneho rozboru vody nedokážeme garantovať.

Byvame v bytovke a radi by sme pili z vodovodu vodu bez chloru a inych skodlivin. Existuje nejaky filter, ktory sa namontuje priamo na trubicu vodovodu?

Na ošetrenie vody od chlóru, pesticídov, herbicídov, fenolov, benzénov je ideálna filtrácia aktívnym uhlím. Ak chcete vodu ošetriť v celom rodinnom dome alebo byte, je potrebné použiť veľké potrubné filtre typu Big Blue s filtračnou vložkou s lisovaným aktívnym uhlím. Sú to však dosť veľké filtre a na ich inštaláciu je potrebné dostatok miesta:

 

Podstatne menej miesta zaberajú standardné 10" filtre do ktorých sa vkladá bežná 10" filtračná vložka s aktívnym uhlím. Na ošetrenie vody v celom byte alebo dome však majú len malú kapacitu ako aj nižšiu účinnosť:

 

Najúčinnejšiu filtráciu dosiahnete nainštalovaním špecializovaného kuchynského filtra priamo do kuchynského drezu. Tieto filtre sa dodávajú s kompletným príslušenstvom na inštaláciu, ako aj malým dodatočným kohútikom na filtrovanú vodu. Tento kohútik sa osadí na kuchynský drez a slúži na napúšťanie filtrovanej vody. Vyššia účinnosť sa dosahuje pomocou viac-stupňovej filtrácie a pomalšieho prietoku vody filtračným médiom. V kuchynskom dreze zaberajú len veľmi málo miesta a vďaka kompletne dodanému príslušenstvu sa aj ľahko inštalujú. Doporučujeme najmä tieto kuchynské filtre:

Mame studnu. Voda je tvrda a obsahuje aj dusicnany (na hranicnych hodnotach - pre deti nie je vhodna). Ako a cim osetrit takuto vodu?

Odstránenie dusičnanov

Pre deti je doporučené aby voda neobsahovala viac dusičnanov ako 20 mg/l, ideálne pod 10 mg/l. Takéto hodnoty sa dajú z Vašej vody spoľahlivo dosahovať len 2 spôsobmi:

  • Centrálna úpravňa vody odstraňujúca dusičnany:
    Toto zariadenie odtráni dusičnany až takmer na nulové hodnoty už na vstupe vody do domu. Čiže celá voda vstupujúca do domu bude dokonale zbavená všetkých dusičnanou. Je to plne automatické zariadenie, užívateľ len raz za niekoľko mesiacov dosype tabletovanú soľ do soľankovej nádoby.

  • Kuchynský filter na báze reverznej osmózy:
    Vyrobí výbornú pitnú vodu zbavenú dusičnanov (ale aj iných kontaminantov) v kuchyni. Filtrovaná voda pomocou reverznej osmózy slúži výlučne na pitie a varenie. Zariadenie sa zvyčajne inštaluje do kuchynského drezu a filtrovaná voda sa naberá zo špeciálneho kohútika na kuchynskom dreze.  Kôli obmedzenej kapacite však nie je možné touto technológiou ošetriť všetku vodu v rodinnom dome alebo byte.

 

Ochrana pred vodným kameňom

Na zmäkčenie vody alebo obmedzenie tvorby vodného kameňa máme v ponuke množstvo produktov v každej cenovej hladine a s rôznymi účinnosťami.

  • Najlacnejšie, no aj najmenej účinné sú magnety, elektromagnety a galvanické články (Crystal MAG, Crystal MAGIKO, EZV-D, Hydroflow, IPS, IPP). Všetky doteraz publikovené nezávislé testy preukazujú maximálnu účinnosť týchto zariadení do 50%. Obmedzujú tvorbu vodného kameňa na tepleno-výmenných plochách, potrubiach a iných súčastiach neustále obtekanych vodou (teda bojler, práčka, umývačka, rozvody vody atď.). Na miestach, kde sa voda vysuší (napríklad obkladačky, sanita zvonku, sklo na sprchovom kúte), však ostávajú zotierateľné biele fľaky (mäkký vodný kameň, ktorý však časom tvrdne). Všetky zariadenia na fyzikálne zmäkčenie vody v našej ponuke sú však ÚPLNE BEZ-ÚDRŽBOVÉ, preto sa investícia do takéhoto systému aj napriek nižšej účinnosti vyplatí.

  • Takmer 100% účinnosť pri obmedzení tvorby vodného kameňa dosahujú soľankové zmäkčovače vody (regenerujú sa soľou) alebo katalytický zmäkčovač Crystal maiCat.
    • Soľankové zmäkčovače vody pomocou výmeny iónov odstráni vodný kameň z vody úplne. Dokonale ochráni pred vodným kameňom všetky spotrebiče, sanitu, rozvody vody a dokonca výrazne eliminuje aj vytváranie bielych fľakov po vysušení vody na skle sprchového kúta, sanite, obkladačkách atď. Vyžaduje však pravidelné dopĺňanie tabletovanej soli a mierne zhoršuje kvalitu pitnej vody nakoľko vodu ochudobňuje o vápnik a horčík, namiesto ktorých pridáva do vody sodík. Čiže čím je vstupná voda tvrdšia, tým viac sodíka soľankový zmäkčovač do zmäkčenej vody pridá...
    • Katalytický zmäkčovač Crystal maiCat dokonale ochráni pred vodným kameňom všetky spotrebiče, bojler, vírivky, trysky sprchových hlavíc, kávovar, či rozvody vody, no nezamedzí vytváraniu bielych fľakov po vysušení vody (sklo sprchového kúta, sanita zvonku, obkladačky). No vzhľadom na jeho účinky sa tieto biele fľaky ľahko zotierateľné. Má nezávisle certifikovanú účinnosť pri obmedzení tvorby vodného kameňa na tepelno-výmenných plochách 99,7% (viackrát potvrdenú viacerými nezávislými testami). Je úplne bezúdržbový, nemení kvalitu pitnej vody, nemení minerálne zloženie vody, nič do vody nepridáva ani z vody neberie. Pomocou katalytického procesu mení len štruktúru minerálov obsiahnutých vo vode, ktoré sa potom nie sú schopné pevne zachytiť na obmývaných plochách. Všetky obmývané plochy zostávajú bez vodného kameňa.

  • Osobitnú kategóriu tvoria zmäkčovače vody na báze polyfosfátov. Veľmi známy a obľúbený je SILIPHOS. Inovovaný produkt s proporcionálnejším dávkovaním polyfosfátov a omnoho jednoduchšou výmenou náplne je MiniDUE. Oba dávkovače polyfosfátov sú shválené na použitie na pitnú vodu. Polyfosfáty sú však ideálne hnojivo pre všetko živé vo vode. Čiže výrazne podporujú rast baktérií, cýst a prvokov vo vode, preto ich neodporúčame na chemicky neošetrené vody. Výrazne tiež podporujú rast siníc v jazerách, preto bolo použiyie fosfátov v pracích prachoch už zakázané. Preto doporučujeme použiť takýto druch ochrany pred vodným kameňom len pred jednotlivé zariadenia (bojler, práčka, umývačka) a nie na ošetrenie celej pitnej vody v objekte.
  • Ekologickú alternatívu ochrany pred vodným kameňom pred práčku, umývačku a bojler predstavuje novinka na trhu Ecozon:

Keď dám do rodinného domu tri filtre (mechanický, uhlíkový a na vodný kameň) veľkosti 10", spomalí sa mi prietok?

Záleží hlavne od hustoty mechanického filtra, ktorý je vždy zaradený ako prvý. Čím hustejší (menej mikrónov), tým lepšie filtruje, ale aj sa rýchlejšie zapchá a spomalí prietok. Preto pri studničných vodách zo zvýšeným zákalom doporučujeme najprv nainštalovať mechanický filter zachytávajúci hrubé mechanické nečistoty (sito okolo 100 mikrometrov), a až následne inštalovať jemnejší filter (sito okol 20 mikrometrov.).

Ak by ste to chceli vyriešiť jedným filtrom, doporučujem použiť Cintropur. Sú to jedny z najprietokovejších filtrov na mechanické nečistoty. Cintropur NW 32 filtruje dostatočne jemne, no má veľkú filtračnú plochu a preto sa zapcháva podstatne pomalšie.

Ak chcete na vstup domu aj filtráciu aktívnym uhlím, štandardný 10" filter je príliš malý. Doporučujem použiť podstatne väčší filter veľkosti Big Blue (musíte kúpiť BigBlue obal + BigBlue uhlíkový filter). Iba pri veľkosti BigBlue má filtrácia aktívnym uhlím na hlavnom vstupe vody do objektu zmysel:

Vývame v rodinnom dome a odoberame vodu aj zo studne. Voda je často zakalena hlavne po výdatnom daždi. Pred čerpadlom máme namontovaný základný filter. Na túto vodu je napojená práčka a systém kúrenia a ohrevu vody. Nepouživame ju na pitie.Aky filter máme zvoliť aby bola voda čistá a tiež ako umiestniť filter?

Pred čerpadlo sa zvyčajne umiestňuje len filter na najhrubšie nečistoty ako ochrana čerpadla. Tento filter je príliš hrubý (okolo 150-200 mikrónov) aby dokázal odstrániť jemný zákal z vody. Na odstránenie jemného zákalu Vám bude postačovať lepší potrubný filter na mechanické nečistoty s jemnosťou sita okolo 20 mikrónov.

Doporučujem Vám najmä tento filter: má veľkú filtračnú plochu (2-násobnú oproti bežným 10" filtrom), cyklónový efekt a odkaľovací ventil:

 

Ak chcete lacnejší, bude postačovať aj tento. No bude sa oproti navrhnutému oveľa rýchlejšie zapchávať a teda bude treba častejšie vymieňať filtračnú vložku. Jemnosť filtrácie je však podobná ako pri tom drahšom filtri.

https://www.mojavoda.sk/vodne-filtre-potrubne/aquafilter-potrubny-filter-10

V akom poradí mám zoradiť filtre zo studne - uhlíkový, na vodný kameň a mechanický?

Prvý filter je vždy na mechanické nečistoty. Týmto sa chráni a predlžuje životnosť nielen technologického vybavenia, ale aj ďalších filtrov alebo filtračných zariadení. Doporučujem nasledovné poradie:

  1. Filter na mechanické nečistoty
    (napríklad Cintropur NW25, alebo Cintropur NW32)
  2. Uhlíkový filter
    (ak chcete aby aktívne uhlie aj niečo robilo, tak použite filter veľkosti BigBlue 20" + filtračnú vložku s lisovaným uhlím veľkosti BigBlue 20")
  3. Filter na vodný kameň
    (napríklad SILIPHOS, Crystal maiCat, Crystal MAGIKO, Crystal MAG, prípadne Soľankový zmäkčovač)

Pozor na SILIPHOS alebo iné Polyfosfáty - pri mikrobiologicky kontaminovanej vode slúžia ako výborné hnojivo pre množenie baktérií. Čiže na takéto vody polyfosfáty nedávať.

Uvažujem nad kúpou filtra na mechanické nečistoty s odkaľovaním. Chcem ho zaradiť pred samonasávacie čerpadlo Sigma. Bude fungovať odkaľovanie, keďže sa filter preplachuje tlakom a pred čerpadlom je podtlak?

Odkalovanie Vám nebude fungovať. Je to tak ako píšete. Na výplach/odkalenie potrebuje filter tlak a nie pod-tlak. Čiže na správnu funkciu odkalovania sa musí mechanicky filter zaradiť až za čerpadlo.

Pred čerpadlo nedoporučujeme umiestňovať žiadny filter !!!

Mechanický filter umiestnený pred čerpadlom sa postupne zapcháva a obmedzuje tým prietok vody. Následne čerpadlo bude na čerpanie toho istého množstva vody potrebovať čoraz vyšší a vyšší výkon a potečie cez neho čoraz menej vody. Čerpadlo sa takto bude prehrievať a môže sa poškodiť. Ak sa filter nevyčisti, búd sa časom roztrhne filteracne sito, alebo sa zlyhá čerpadlo.

Filter na mechanické nečistoty sa z tohto dôvodu umiestňuje až za čerpadlo.

Mame studnu pre celu ulicu a v sytku na baterii je stale plno akoby malych zrniecok piesku. Mozete mi doporucit vhodny filter na privod vody do domu?

Na zachytenie jemného piesku môžete použiť akýkoľvek potrubný filter so sitom jemnosti do 100 mikrometrov.

Potrubné filtre s nerezovým sitom maju najdlhšiu životnosť filtračnej vložky, a teda aj najnižšie prevádzkové náklady. Nerezové sitá sú dostatočne jemné na zachytenie piesku. Doporučujem najmä tieto:

Výbornou alternatívou s ešte jemnejšou filtráciou sú vysoko-prietokové filtre s filtračnými rukávmi Cintropur:

V rozbore vody z vrtu bol zvýšený abioseston a vláknité baktérie. Prosím aké filtre sú vhodné na odstránenie abiosestónu a vlaknitých bakterií z vody?

Abiosestón je tvorený mikroskopickými organickými čiastočkami nachádzajúcimi sa vo vode. Sú to kúsky mikroorganizmov, pôdy, lístia alebo inej organickej hmoty, veľkosti niekoľko mikrometrov. Dajú sa z vody odstrániť jedine veľmi jemným mechanickým filtrom. To však predstavuje problém, nakoľko čím má mechanický filter menšie póry, tým má väčšie tlakové straty a je menej prietokový. Preto pomocou bežnej mechanickej filtrácie nie je možné abiosestón z vody odstrániť a zároveň zachovať dostatočné prietoky.

 

Odstránenie abiosestónu a baktérií na vstupe vody do objektu:

Na odstránenie abiosestónu pri vysokých prietokoch existuje len jediná technológia - nano filtre pracujúce na báze elektro-statickej príťažlivosti. Tieto filtre slúžia aj ako efektívna ochrana pred baktériami, čiže jedným filtrom sa rieši nielen abiosestón, ale aj mikrobiologická ochrana:

 

Odstránenie abiosestónu a baktérií z pitnej vody v kuchyni

Alternatívnym riešením je odstránenie abiosestónu a baktérií len v kuchyni špecializovaným kuchynským filtrom umiestneným v kuchynskom dreze. Takýmto spôsobom sa dokonale ošetrí voda na pitie a varenie len v kuchyni:

Ktory filter je vhodny pre filtraciu studnicnej vody?

Úprava studničnej vody sa dá spraviť len na základe rozboru vody.

No na každú studňu budete určite potrebovať aspoň dobrý filter na mechanické nečistoty, lacnými prevádzkovými nákladmi, a dlhými intervalmi čistenia/výmeny vložiek. Doporučujem niektorý z týchto:

  • https://www.mojavoda.sk/vodne-filtre-potrubne/cintropur-nw-32
  • https://www.mojavoda.sk/vodne-filtre-potrubne/potrubny-filter-s-maualnym-odkalovanim-cosmo2
  • https://www.mojavoda.sk/vodne-filtre-potrubne/bravofil-samocistiaci-filter-spatny-preplach

V dome mám rozvod studničnej vody s extremnou tvrdosťou 43dh. Vodný kameň mi niči všetky spotrebiče preto by som chcel tento problém vyriešiť. Aký prístroj alebo prístroje mi doporučujete použiť?

Jednoznačne doporučujem na takto tvrdú vodu len tie najúčinnejšie zmäkčovače vody.

Soľankové zmäkčovače vody

Veľmi účinné odstránenie vodhého kameňa. Soľankové zmäkčovače neslúžia len na ochranu technologického vybavenia, ale dokážu podstatne znížiť tvorbu bielych fľakov aj na viditeľných plochách, kde sa voda vysuší (napríklad sklo sprchového kúta, sanita, obkladačky). Soľankové zmäkčovače teda eliminujú vodný kameň  všade a úplne. 

Hlavnou nevýhodou soľankových zmäkčovačov je, že namiesto vápnika a horčíka (ktorý tvorí viditeľný vodný kameň), pridávajú do vody sodík. Znižujú teda kvalitu pitnej vody.

Pri takto vysokej tvrdosti vody (nad 35 dH), bude Vaša voda zmäkčené soľankovým zmäkčovačom obsahovať tak vysoké množstvá sodíka, že bude nepitná. Preto ak sa rozhodnete použiť soľankový zmäkčovač, doporučujem pitnú vodu v kuchyni zabezpečiť filtrovaním pomocou reverznej osmózy, ktorá dokáže z pitnej vody odstrániť až 95% pridaného sodíka.

  • CrystalSOFT WH 21 - lacný no veľmi spoľahlivý soľankový zmäkčovač vody.
  • Ecowater SoftAqua 22 - soľankové zmäkčovače Ecowater dosahujú jednoznačne najnižšiu spotrebu soli na 1m3 zmäkčenej vody. 

 

CrystaliT®

CrystaliT® veľmi účinne chráni technologické vybavenie tým, že pomocou fyzikálnych procesov kryštalizácie premieňa "vodný kameň" na "vodný piesok". Takto premenený vodný kameň už nedokáže pevne priľnúť k povrchom a je z neustále obtekaných plôch priebežne odnášaný pretekajúcou vodou. CrystaliT® preto dokonale chráni pred usádzaním vodného kameňa všetko technologické vybavenie domácnosti (ako sú rozvody vody, bojler, práčka, umývačka, sanita zvnútra, či trysky na sprchových hlaviciach). Nedokáže však zabrániť tvorbe fľakov z "vodného piesku" na plochách, kde sa voda vysuší (napríklad na skle sprchového kúta, obkladačkách, alebo sanite zvonku).

Viac informácií ako CrystaliT® funguje nájdete na: http://www.zmakcovacvody.eu/ako-to-funguje/

Hlavnou výhodou je úplne bez-údržbová prevádzka. CrystaliT® na kryštalizáciu vodného kameňa využíva len fyzikálne procesy a kinetickú energiu pretekajúcej vody. Na svoju prevádzku nepotrebuje žiadnu soľ, elektriku, regeneráciu, preplachy či servis. Nemá teda ani žiadne prevádzkové náklady a vôbec nemení kvalitu pitnej vody.

Vzhľadom na veľmi vysokú tvrdosť vody pre Váš rodinný dom doporučujem tieto modely CrystaliT®:

  • CrystaliT®  L   -   pre rodinný dom s veľmi tvrdou vodou a maximálne 1 kúpeľňou
  • CrystaliT® XL    - pre rodinný dom s veľmi tvrdou vodou a maximálne 2 kúpeľňami

Mám vŕtanú studňu a ide mi taký jemný piesok. Mám tam aj dva filtre na mechanické nečistoty ale asi nestačia a piesok sa mi vždy dostane do tlakového spínača a ten občas blbne a musím ho vyčistiť. Viete mi povedať výber filtra príp. filtrov aby mi zachytával aj jemný piesok? Ďakujem

Odstránenie jemného piesku z vody

Ak sa jedná o jemný piesok, zachytia ho filtre s jemnosťou pod 20 mikrometrov. Ideálne sú filtračné vložky z fúkaného polypropylénu, alebo môžete použiť filter Cintropur NW-25, prípadne Cintropur NW-32.

Odstránenie ílu z vody

V prípade, že sa jedná o íl, je potrebná ešte jemnejšia filtrácia pod 5 mikrometrov. Íl však všetky jemné filtračné vložky rýchlo zanesie a bežné vložky rýchlo strácajú prietok. Ideálne je použiť buď plne automatickú úpravnňu vody Crystal Hyperfilter, alebo veľké filtračné vložky s extrémne jemnou filtráciou a vysokým prietokom Crystal Disruptor BigBlue 20".

Mám vŕtanú studňu a stále mi z nej ide taký jemný íľ a preto mi blbne tlakový spínač. Môžete mi prosím doporučiť filtre ktoré by som mal použiť? Vodu používam len na polievanie.

Íl vo vode robí veľké problémy. Je tak jemný, že cez hrubšie filtre ľahko prechádza. Jemnejšie filtre však rýchlo zapcháva. Je to takmer neriešiteľná situácia:

  • Potrubné filtre ktoré íl zachytia sa rýchlo ílom upchávajú
  • Potrubný filter s hrubším sitom zas íl nezachytí

Jediným udržateľným riešením je preto špeciálna úpravňa vody s automatickým riadením a spätným preplachom - Crystal Hyperfilter.

Vzhľadom na to, že nevieme vopred odchanúť množstvo ílu nachádzajúceho sa v studňovej vode (je veľmi premenlivé), a že pri zavlažovaní sa míňajú obrovské množstvá vody neporovnateľné s bežnou spotrebou vody v domácnosti, nevieme ani vopred odhadnúť, koľko automatických Hyperfiltrov bude treba paralalne použiť. Toto sa dá správne nadimenzovať jedine pri reálnych prevádzkových skúškach. Všeobecne však platí pravidlo, že úprava vody na závlahy je podstatne náročnejšia (aj finančne), ako úprava vody pre bežnú domácnosť.

Pre odstránenie ílu z vody pre bežný rodinný dom, sa veľkosť HyperFiltra dimenzuje najmä podľa dosahovanej výdatnosti studne a výkonu čerpadla = množstvu dostupnej vody na spätný preplach. Riadime sa nasledovným pravidlom: lepší je menší HyperFilter, ktorý sa dobre vyplachuje (menší potrebuje na výplach menšie množstvo vody), ako veľký Hyperfilter, ktorý sa nedostatočne vyplachuje (väčší potrebuje väčšie množstvo vody na výplach).

Dal som si urobit mikrobiologicke vysetrenie vody, kde boli zistene koliformne bakterie. Aky potrebujem filter a kam ho umiestnit?

Koliformné baktérie doporučujem eliminovať už na vstupe vody do objektu. Okrem chlorácie je na tieto baktérie veľmi účinná aj UV sterilizácia, alebo filtrácia pomocou mikrobiologického filtra Crystal Disruptor. 

Dávkovanie chlóru pomocou dávkovacej stanice je vysoko účinnné za každých okolností: Chlorácia účinnne zabije koliformné baktérie pri všetkých druhoch vôd: zakalenú vodu, veľmi tvrdú vodu, ako aj  na vodu so zvýšeným obsahom mangánu/železa.

UV sterilizácia nie je vhodná na zakalenú vodu. O stupeň výkonnejší UV sterilizátor je potrebné použiť pri vodách so zvýšeným železom, mangánom, alebo tvrdosťou.

Crystal Disruptor nie je vhodný na vody so zvýšeným obsahom železa a mangánu. Disruptor tieto prvky čiastočne zachytáva a spôsobujú rýchlu degradáciu filtračného materiálu.

Pred UV lampu aj Crystal Disruptor je potrebné zaradiť jemný mechanický pred-filter s jemnosťou od 1 do 20 µm (ideálne polypropylénový filter).

Dal som si urobiť rozbor studničnej vody namerané hodnoty boli: Tvrdosť 14 dH a dusičnany 0,731. Na odčerpávanie vody zo studne používam domácu vodáreň. Voda zanecháva hnedý (hrdzavý) povlak na filtri ale aj na batériách a WC. Prosím Vás aký typ filtra by bol vhodný?

Hrdzavý povlak na sanite a zariadeniach spôsobuje železo. Železo sa do vody môže dostávať buď z korodujúceho potrubia vo forme zachytiteľnej hrdze, alebo je rozpustené vo vode priamo vo vodnom zdroji.

Uvoľnená hrdza z korodujúceho potrubia sa dá zachytiť dostatočne jemným filtrom na mechanické nečistoty s jemnosťou pod 25 µm. Čím jemnejší filter použijete, tým dosiahnete lepšie výsledky, no aj sa rýchlejšie upchá.

V prípade, že železo pochádza priamo zo zdroja vody, je vo vode rozpustené a nedá sa zachytiť mechanickým filtrom. Na odstránenie rozpusteného železa je nutné použiť špecializovanú úpravu vody s automatickým preplachom:

V prípade chaty alebo nižších koncentrácií (treba posúdiť rozbor vody), môžete na odstránenie železa/mangánu použiť aj vložku veľkosti BigBlue, naplnenú médiom Pyrolox:

Potreboval by som poradiť vo veci zapojenia filtrov na studničnu vodu. Mam 5 filtrov, 2 na mechanické nečistoty, tie sú prvé ďalej mám filter na dusičnany, filter s lisovaným uhlím a filter na zmäkčenie vody. Zaujimalo by ma hlavne v akom poradí zapojiť posledné tri.

Pri filtrácii vody platí zásada, že postupujete od najhrubšieho k najjemnešiemu filtru. Čiže prvý filter má zachytávať najhrubšie nečistoty, a posledný tie najjemnenšie. Takto je jemný filter chránený hrubým, pred príliš rýchlym zaneseným. Pri studňovej vode je ideálne, aby prvý filter mal aj odkaľovací ventil.

Vo Vašom prípade doporučujem nasledovné poradie:

  1. Filter na mechanické nečistoty - hrubý (ideálne s odkaľovaním)
  2. Filter na mechanické nečistoty - jemnejší
  3. Filter na zmäkčenie vody
  4. Filter na dusičnany
  5. Filter s lisovaným aktívnym uhlím
 

DOPORUČENIE

Bežné 10" potrubné filtre s katexovou vložkou na zmäkčenie vody, a anexovou vložkou na dusičnany, však majú príliš malú kapacitu, aby boli inštalované na hlavný vstup vody. Vydržia upraviť rádovo len 100-vky litrov vody a potom sa musia regenerovať pomocou soľanky.

Preto na hlavnom vstupe vody Vám to tieto 10" vložky vydržia upravovať vodu len niekoľko dní. Preto takéto 10" anexové filtre na dusičnany a katexové na zmäkčenie, je vhodné použiť len ako lokálnu úpravu vody, napríklad v kuchynskom dreze. No aj v kuchynskom dreze, je odstránenie dusičnanov a tvdosti podstatne lepšie riešené pomocou kuchynského filtra reverznej osmózy. Na rozdiel od spomínaných vložiek, reverzná osmóza do vody nepridáva žiadne chemikálie a tvrdosť vody aj dusičnany efektívne odstráni. Naproti tomu, katex na zmäkčenie vody pridáva do upravenej vody sodík (Na+), anex na dusičnany pridáva do upravnej vody chloridy (Cl-).

Na zmäkčenie vody a odstránenie dusičnanov na hlavnom vstup do objektu, sa z týchto dôvodov používajú úpravne vody s automatickou regeneráciou katexu a anexu pomocou soľanky. Takéto úpravne pre domácnosti zvyčajne obsahujú 10 až 30 litrov katexu/anexu, a regenerujú sa každých pár dní automaticky na základe pretečeného objemu vody. Užívateľ len dopĺňa do zásobníka tabletovanú soľ, ktorá sa dodáva v 25kg vreciach.

Používame vodu zo studne v dome ako úžitkovú - na splachovanie WC a pranie. Po rozobratí systému boli na vnútorných stenách usadeniny z kalu. Ako mám z vody odfiltrovať zákal?

Na odstránenie kalu z vody slúžia filtre na mechanické nečistoty. Čím jemnejší, tým účinnejšie odstráni kal, no aj tým rýchlejšie sa zapchá. Preto je najlepším riešením kombinácia hrubšieho a následne jemnejšieho filtra na mechanické necistoty.

Ako prvý nárazový filter doporučujem použiť vysoko-prietokový filter s odkaľovaním. Ideálny je napríklad Cintropur NW25. V mnohý prípadoch tento filter stačí, a netreba už osadzovať jemnejší filter. V prípade prieniku jemného kalu sa dá osadiť aj jemnejším filtračným rukávom.

Pokiaľ chcete filtráciu aj na závlahy tak doporučujem použiť radšej Cintropur NW32. Oproti NW25 má 2x väčšiu filtračnú plochu, teda aj 2x väčšie prietoky, a 2x dlšie vydrží bez čistenia. Aj pre Cintropur NW32 sú na výber filtračné rukávy rôznych jemností.

V prípade, že je zákal vo Vašej vode veľmi jemný, ako druhý filter doporučujem 10" potrubny filter Aquafilter, ktory sa dodáva už s polypropylénovou vložkou na jemné necistoty. Je však NEVHODNÝ na závlahy (príliš jemná filtrácia = rýchlejšie sa zapchá). Náhradné 10" polypropylénové vložky rôznych jemností nájdete tu.

Potrebujem filter na vodu zo studne. Studna obsahuje velke množstvo dusičnanov. Dakujem

Na odstránenie dusičnanov je možno použiť lokálne riešenie (napríklad v kuchyni), alebo centrálne riešenie (na hlavnom prívode vody do objektu).

 

Lokálne odstránenie dusičnanov - odber vody len na pitie a varenie

Zariadenie na odstránenie dusičnanov a dusitanov, sa umiestni na miesto odberu pitnej vody, zvyčajne do kuchynského drezu. Na drez sa nainštaluje dodatočný kohútik slúžiaci na odber filtrovanej vody.

Na odstránenie dusičnanov je najlepší kuchynský filter na bázer reverznej osmózy. Kvalitná reverzná osmóza dokáže dlhodobo, bez výkyvov, odstraňovať z vody až 80% dusičnanov, bez nutnosti akejkoľvek regenerácie.

Vzhľadom na to, že čerpáte vodu zo studne, budete potrebovať reverznú osmózu osadenú čerpadlom na zvýšenie tlaku vody na osmotické membrány. Filtračné zariadenie bez čerpadla nebude dosahovať spomínané účinnosti a odstráni z vody menej dusičnanov. Ak chcete používať reverznú osmózu bez čerpadla, je nutné zabezpečiť tlak vody na vstupe do zariadenia aspoň 3,6 bar a viac (čo pri domácich vodárňach zvyčajne nie je možné).

V prípade, že máte podozrenie na mikrobiologicky kontaminovanú vodu, doporučujem Vám tieto špeciálne osmózy určené na filtráciu kontaminovanej vody:

V prípade, že je obsah dusičnanov vo Vašej vode mnohonásobne prekročený, vodu po osmóze je možné dočistiť ešte špeciálnym filtrom na dusičnany, ktorý sa osadí ako záverečný stupeň na úplné dočistenie vody po reverznej osmóze.

POZNÁMKA: akékoľvek iné kuchynské filtre na dusičnany okrem reverznej osmózy, sú iba veľmi krátkodobým (a dosť nevhodným) riešením. Filtračné vložky na dusičnany majú totiž veľmi malú kapacitu. Napríklad pri 150 mg/l dusičnanov má 10" iónovýmenná filtračná vložka na dusičnany kapacitu približne 250 litrov vody. Čo pri priemernej spotrebe vody na pitie a varenie pre domácnosť 8 litrov za deň, vydrží len 31 dní (1 mesiac).

Centrálne odstránenie dusičnanov pre celý objekt

Na odstránenie dusičnanov a dusitanov z vody v celoročne obývanom objekte, doporučujeme použiť úpravňu vodu s automatickou regeneráciou. Na hlavný prívod vody do objektu sa nainštaluje plne automatická úpravňa vody efektívne odstraňujúca dusičnany v celom objekte. Úpravňa vody funguje plne automaticky, užívateľ dopĺňa len minutú tabletovanú soľ (raz za 2-3 mesiace). Zadržané dusičnany sa automaticky vyplachujú pri regenerácii do odpadového potrubia, ktoré by malo byť v dosahu inštalácie. Úpravňa vody musí byť umiestnená v uzavretej miestosti, kde teplota neklesá pod 5°C. V blízkosti inštalácie je tiež potrebná el. zásuvka na 220V.

Pre rekreačne / víkendovo využívané objekty, je možné použiť aj úpravne vody na dusičnany s manuálnou regeneráciou (regeneruje sa tabletovanou soľou):

Pri navrhovaní centrálneho odstránenia dusičnanov je nutný kompletný chemický rozbor vody.

Mám chatu s vŕtanou studňou na pitnú vodu a mám tam zvýšený obsah železa. Stáva sa ze sa mi usadza žltá farba železa na sprchovým kute, a mám tam nižšie pH vody. Aké filtračné médium by ste mi doporucily do filtracnej vložky, alebo prípadne filtračnu vložku big blue aj s daným vhodným filtračný médiom?

Médium (Birm aj Pyrolox) na zachytávanie železa sa musí pravidelne vyplachovať. V prípade, že sa interval výplachu nedodrží, filtračné médium sa znehodnotí a musí sa vymeniť za nové.

Na stále obývané objekty je preto najvhodnejšia úpravňa vody s automatickým výplachom (vhodnú veľkosť doporučujem odkonzultovať telefonicky na základe rozboru vody a požadovaných prietokov):

Pre chaty a rekreačne využívané objekty častokrát postačí aj upravňa s manuálnym výplachom:

Znova plniteľná fitračná vložka s náplňou Pyrolox do filtra BigBlue 20" (médium sa nedá vyplachovať):

Pri filtrácii vody zo studne sa mi po zapnutí závlah veľmi rýchlo zanáša potrubný filter pieskom a jemnými čiastočkami. Odkaľovanie filtra však vložku nedokáže dobre vyčistiť, a musím filter zakaždým rozobrať a vyčistiť ručne. Viete mi poradiť riešenie?

Štandardné odkaľovanie filtra cez spodný otvor nie je schopné očistiť filtračné sito od jemných nečistôt. Odkaľovanie spláchne len hrubšie nečistoty usadené na dne filtra a z povrchu filtračného sita. Aby sa filtračné sito úplne vyčistilo, je nutný takzvaný spätný výplach. Pri spätnom preplachu sa obracia smer prúdenia vody, a tým sa sito hĺbkovo vypláchne zvnútra von.

Potrubný filter s manuálnym spätným preplachom:

  • https://www.mojavoda.sk/bravofil-samocistiaci-filter-spatny-preplach

Potrubný filter s automatickým spätným preplachom síce existujú, no sú to skôr drahé riešenia pre komerčné prevádzky. Ak potrebuje filtrovať studňovú vodu, ktorá rýchlo zanáša bežné sitá potrbuných filtrov, vyplatí sa skôr investovať do úpravne vody s automatickým výplachom:

  • https://www.mojavoda.sk/crystal-hyper-filter

Crystal Hyperfilter poskytuje dokonalejšiu filtráciu a neporovnateľne vyššiu absorbčnú kapacitu na mechanické nečistoty, ako akýkoľvek bežný potrubný filter. Čistí sa plne automaticky výplachom vodou. Má však aj nevýhody: musí byť umiestnený v uzavretej nemŕznucej miestnosti, vyžaduje zapojenie do elekrickej zásuvku na 220V, a napojenie na odpadové potrubie. Ideálne umiestnenia Crystal Hyperfilter je v technickej miestnosti, alebo pivnici. Kôli vysokej vlhkosti nedoporučujeme umiestňovať akúkoľvek automatickú úpravňu vody priamo do studňovej šachty!

Mám byt a v byte velmi tvrdú vodu, ktora nam vysusuje pokozku po sprchovani. Mate riesenie? Samozrejme by som kupila aj nejaky filter do kuchyne, nielen na pitie cistej vody, ale aj aby isla cista voda z kohutika, na varenie.

Aby voda nevysušovala pokožku, je nutné vodu zmäkčiť. Najlepšie výsledky majú v tomto ohľade soľankové zmäkčovače vody. . Podľa tvrdení výrobcu, vysušovanie pokožky mierne zlepšujú iónové polarizačné články IPS Kalyxx Blueline na studenú pitnú voduIPS Kalyxx RedLine na teplú vodu na teplú vodu. Ako prevenciu pred vodným kameňom je možné inštalaovať aj permanentný magnet Crystal MAG , alebo elektro-magnet (ideálne HydroFlow HS38 ), no efekt na pokožku žiaľ nevieme potvrdiť ani vyvrátiť.

Úpravu vody pre celý byt je však nutné posúdiť individuálne, podľa toho, koľko je miesta v stupačkách. Niektoré moderné byty majú technickú miestnost, kde je možné umiestniť aj soľankový zmäkčovač . Keď je v stupačkách dostatok miesta, je možné tam osadiť aj galvanický polarizačný článok (napr. IPS Kalyxx ). Inde je v stupačkách tak málo miesta, že sa tam dá umiestniť nanajvýš magnet (napr. Crystal MAG ), alebo elektromagnet (napr. Hydroflow HS38 ).

Najlepší kuchynský filter na tvrdú vodu je jednoznačne reverzná osmóza. Na našich stránkach nájdete široký výber reverzných osmóz . Ak bývate na vyšších poschodiach, alebo na kopci, doporučujem kôli možným problémom s vodovodným tlakom reverznú osmózu s osadeným čerpadlom. V ostatných prípadoch akákoľvek osmóza z nášho sortimentu (aj bez čerpadla), Vám vyrobí pitnú vodu výbornej kvality.

Mám naražanu studňu a mám ju strašne železitu a rozmýšľam či mi nepomôže filter ale aký neviete poradiť?

Pre chatu je ideálne použiť Crystal ManuFilter (železo, mangán, sírovodík) . Účinne vyzrážava a zachytáva železo, mangán a sírovodík. Regeneruje sa len jednoduchým preplachom, otočením páky na riadiacom ventile do polohy spätný preplach "backwash". Úpravňu netreba vôbec otvárať alebo sa akokoľvek inak o ňu starať. Po príchode na chatu stačí len na 10 minút nechať vyplachovať filter v polohe backwash. Odpadová voda sa môže tratiť, nakoľko obsahuje len zachytené železo, mangán, sírovodík. Do vody, ani do odpadovej, sa nepridáva žiadna ďalšia chemikália. Pri pravidelnom vyplachovaní vydrží táto úpravňa odstraňovať železo, mangán a sírovodík viac ako 10 rokov bez akéhokoľvek ďalšieho sevisného zásahu...

Nenašiel ste, čo si hľadali?